Головна » Українська мова

Усний докладний переказ тексту розповідного характеру з елементами роздуму „Могутній патріарх лісів”

Мета: Навчити учнів відтворювати розповідний текст з елементами роздуму, використовувати відповідні мовні засоби; формувати вміння грамотно оформляти усні висловлювання; розвивати усне мовлення, пам’ять, мислення; виховувати любов до природи і повагу до традицій свого народу.

Обладнання: текст переказу, словники, учнівські презентації.

Тип уроку: Комбінований.

Хід уроку

Організаційний момент

Привітаймося

Спасибі людям, що зростили ліс

 

Спасибі людям, що зростили ліс:

за всі дуби, ялинки в пишнім гіллі

і за красу отих зелених кіс,

в яких стоять гнучкі берізки білі.

 

Коли б не ліс, не знали б ми про те,

що є фіалка й пролісок на світі,

як у маю конвалія цвіте –

найкраща, найніжніша поміж квітів.

 

Від суховіїв сохнула б земля,

була б вона подібна до пустелі.

А ліс накличе хмари на поля –

дощі проллються весняні, веселі…

 

Спасибі людям, що зростили ліс:

за всі дуби, ялинки в пишнім гіллі

і за красу отих зелених кіс,

в яких стоять гнучкі берізки білі.

(М. Познанська)

 

І. Повідомлення теми та мети уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Запитання до учнів.

ü Які ви знаєте типи мовлення? (розповідь, опис, роздум)

ü Про що йдеться у роздумі? (про причинно-наслідкові зв’язки між явищами, діями, ознаками)

ü Яке питання можна поставити до роздуму? (чому?)

ü Яких видів буває роздум? (розгорнутий і стягнений)

ü Із яких частин складається розгорнутий роздум? (з трьох частин: теза, докази, висновок)

ІІІ. Опрацювання теми уроку

1.          Бесіда.

Ø Що таке символ?

Ø Які види символів ви знаєте?

Відповіді дітей.: державні, рослинні, тваринні символи.

Ø Назвіть, будь ласка, державні символи.

У ході підготовки до уроку учні провели пошукову роботу і підготували презентацію про рослини-символи.

 

2.           Учнівська презентація групи екологів.

 

Калина – символ України, символ краси, дівочої вроди

Верба – символ України, символ весни, пробудження природи

Тополя – символ дівочої краси, вроди, стрункого стану

Дуб – символ міцності, сили, здоров’я

Барвінок – вічнозелений символ здоров’я, життя, достатку, весілля

Васильки – символ святості, чистоти, приязності

Волошки – символ чистоти, сором’язливості

Горох – символ сліз

Хміль – символ розуму, мудрості

 

Мак – символ краси й  ошатності, але й скороминущості

М’ята - символ дівочої краси.

Папороть - рослина, що ніколи не цвіте, 24 червня на коротку мить з’являється вогняна квітка. Той, кому вдається зірвати її, отримує чарівну силу, яка дає змогу знаходити заховані скарби, дізнаватися про долю людей, зцілювати хворих, розуміти мову звірів і птахів.

Полин – оберіг від русалок

Рута – символізує розлуку з милим, самоту     

Часник - оберіг від злих сил має цілющі властивості

Гарбуз – символ відмови дівчини старостам

 

Ø Що собою символізує дуб?

Відповіді дітей.: дуб символізує собою міцність, витривалість, могутність, довголіття.

Вчитель. Діти, навчаючись у школі, ви берете участь у предметних олімпіадах, конкурсах. Я думаю,  вам буде цікаво дізнатись, що у конкурсах беруть участь навіть дерева.

3.           Учнівська презентація групи дослідників.

Про Всеукраїнський конкурс «Національне дерево України».

 

Матеріал для вчителя.

Всеукраїнський конкурс «Національне дерево України» проводився з лютого по 1 липня 2010 року, 6 липня за результатами конкурсу вийшов наказ Мінприроди України про затвердження переліку Національних дерев України, звання було присвоєно 17 деревам. На презентації Національних дерев України, яка відбулася в київському зоопарку 13 липня 2010 року було присутньо понад 40 українських і зарубіжних журналістів, подія висвітлювалася 14 телеканалами.
 
 

Переможці конкурсу

Найстаріше дерево України

§  1 місце - 2000-річна Нікітська олива.

§  2 місце - 1700-річна Нікітська фісташка.

§  3 місце - 1300-річний Дуб Чемпіон.

Меморіальне дерево України

§  1 місце - 800-річна Липа Богдана Хмельницького.

§  2 місце - 1000-річні Дуби Тараса Шевченка.

§  3 місце - 1000-річний Дуб Максима Залізняка.

Історичне дерево України

§  1 місце - 700-річний Запорізький дуб.

§  2 місце - 1000-річний Юзефінський Дуб.

§  3 місце - 600-річна Золота Липа.

§  3 місце - 200-річний Мигдаль на Малаховому кургані.

§  3 місце - 120-річнийа Дуб Франца Йосифа.

Естетично цінне дерево України

§  1 місце - 900-річний Дуб Ґрюнвальда.

§  2 місце - 1300-річний Суничник Ени.

§  3 місце - 250-річна Княжа Яблуня.

§  3 місце - 800-річний Монастирський Дуб.

 
 
Дуб Чемпіон

Дуб Чемпіон - найстаріший дуб України, зростає в селі Стужиця. Його розміри: окружність стовбура – 9,6 м, діаметр – 3,0 м, висота – 30 метрів. У наш час дерево має певні пошкодження стовбура, потребує негайного лікування та належного догляду.

Також заслуговує особливої уваги Дідо–дуб, батьком якого є Дуб Чемпіон. Його вік становить 1100-1200 років, висота – 30 м., окружність стовбура – 9,1 м. Про Дідо-дуба є декілька місцевих легенд. За однією з них дуб виріс з жолудя, який заніс сюди величезний вепр. За іншою легендою: в минулі часи під дубом збиралися розбійники і ділили награбоване добро. За третьою легендою дуб посадив у давню давнину якийсь чоловік у честь про односельців, які загинули під час епідемії чуми.

У 2010 році Дуб Чемпіон став призером Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України», посівши 3 місце в номінації "Найстаріше дерево України".

 

Дуби Тараса Шевченка (Будище)

Дуби Тараса Шевченка у селі Будище — три дуба віком понад 1000 років, що ростуть у селі Будище.

У путівнику «Шляхами Великого Кобзаря» зазначено, що у 1740 році Будище складалося з 70 дворів. П. Енгельгардт, одержавши в спадщину Будище та сім сіл, у 1828 році збудував у селі маєток. У 1828—1829 роках у пана служив козачком юний Тарас Шевченко. До цього часу збереглися три дуби, які називають Шевченковими. За переказами, у дуплі одного з них Тарас ховав свої малюнки.

У 2010 році Дуби Тараса Шевченка стали призерами Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України», посівши 2 місце в номінації «Меморіальне дерево України». Свідоцтво видано Звенигородській районній раді.

 
Дуб Максима Залізняка

 

Дуб Максима Залізняка — 1100-літній дуб, що росте на південному схилі Кириківського яру на території урочища Холодний Яр за селищем Буда Чигиринського району Черкаської області.

Дуб є патріархом українських лісів і одним із природних чудес України. Його обіймище 8 метрів 90 сантиметрів, висота — 24 метри. Стовбур шість раз вражали громовиці.

Під його шатром відпочивали Богдан Хмельницький, Северин Наливайко, Павло Павлюк, Максим Залізняк, Андрій Журба, Семен Неживий, Тарас Шевченко та інші.

У 1972 році дуб отримав статус державної пам'ятки природи місцевого значення (ботанічний релікт). Це найбільше дерево в Україні та одне з десяти найбільших дерев у Європі.

У 1997–1998 роках дуб почав засихати. Аби його врятувати, в свердловини глибиною 70 метрів навколо стовбура закачали спецдобрива. Під корінь закопали кілька здохлих корів.

Запорізький дуб

Запорізький дуб — пам'ятка первісних дубових пралісів Подніпров'я. Вік дерева нараховує приблизно 600—700 років.

Станом на 1979 рік обіймище стовбура становило 6,32 метри, діаметр крони — 43 метри а висота — 36 метрів. В перші роки росту дубок був позбавлений верхівки, і на висоті 1-3 метрів у нього з'явилися відгалуження. Можливо через це дерево збереглося від вирубки в XIX столітті.

Знаходиться по вулиці Шушенській — у північній частині Верхньої Хортиці, сучасного правобережного району Запоріжжя біля річки Верхня Хортиця.

Ще в 1970-х спеціалісти вважали що дуб у розквіті сил. Він плодоносив раз на два роки, даючи до чотирьох центнерів жолудів, однак у 1990-х дуб майже весь засох і оголився, живою залишилася лише одна гілка.

24 серпня 2001, в 10-у річницю Незалежності України біля знаменитого дуба відкрито історико-культурний центр «700-річний Запорізький дуб», розміщений біля самого дерева.

З 2002 проводяться роботи із збереження пам'ятки: встановлені металеві щогли, що підтримують гілки, деревина обробляється речовинами для її консервації, ґрунт під деревом укріплюють для запобігання просіданню.

На території поруч із дубом облаштовується музейний комплекс.

Неподалік дуба встановлені кам'яні баби. Далі є невелика, але симпатична церква Покрови Богородиці, побудована на кошти місцевого населення.

У 2010 році Запорізький дуб став призером Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України», посівши 1 місце в номінації "Історичне дерево України".

 

Юзефінський Дуб

Юзефінський дуб знаходиться неподалік села Глинне (Рокитнівський район), на території пам’ятки природи - урочища "Юзефінська дача" посеред місцини, що зветься Радзивилівська пуща.

Свою назву місцевість отримала від роду литовських князів Радзивілів, які з 15 століття володіли цими землями у складі Великого князівства Литовського та Речі Посполитої.

За місцевими переказами, Юзефінський дуб є свідком походів на древлянські землі київського князя Ігоря 945 року та княгині Ольги та навіть має відповідне прізвисько "Дуб князя Ігоря". У 20 столітті деякі природознавці підтвердили цю легенду, визначивши за фітограмою вік Юзефінського дуба у 1350 років, завдяки чому він потрапив до переліку Природних чудес України та навіть визнаний був найстарішим дубом України. Проте подальші точні виміри засвідчили, що його обіймище становить 7,90 метри, висота до 20 метрів, вік – близько 1000 років.

У 2010 році Юзефінський Дуб став призером Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України», посівши 2 місце в номінації "Історичне дерево України".

 

Найкрасивіше дерево України –
900 річний дуб Грюнвальда

Дуб Грюнвальда — ботанічна пам'ятка природи України, дуб віком 800—900 років, який називають найстарішим дубом Києва. Знаходиться в Конча-Заспі, на 27 кілометрі Столичного шосе на території санаторію «Жовтень». Стовбур цього дерева має обіймище 7 метрів та висоту 20 метрів. Названий на ім'я німецького художника XV—XVI століття М. Грюнвальда, який писав казкові та фантастичні дерева.

В 2009 році дуб Грюнвальда з ініціативи Київського еколого-культурного центру був взятий під охорону та увійшов до Державного природно-заповідного фонду України.

Дуб має велике дупло, в якому раніше розводили вогнища, від чого дерево значно постраждало. З 2009 року проводяться заходи з лікування та збереження дерева.

У 2010 році Дуб Грюнвальда став призером Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України», посівши 1 місце в номінації "Естетично цінне дерево України".
 
 
Монастирський Дуб

Монастирський Дуб росте на території Мезинського національного природного парку парку Коропського району Чернігівської області. Загальна площа парку становить 31035,2 га.

У 2010 році 800-річний Монастирський дуб став призером Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України», посівши 3 місце в номінації «Найстаріше дерево України».

 

Прослуховування тексту.

Могутній патріарх лісів

У багатьох українських народних піснях дуб постає як символ незламної сили, могутності та непереможного довголіття. Чому?

А ось послухайте.

Дуби й дійсно живуть надзвичайно довго. Серед них є справжні патріархи, дуби-довгожителі, яким буває понад тисячу років!

Ще в силу давнину люди поклонялися дубові, вірячи в його чудодійну силу. Слов’яни вважали дуб священним деревом. Під цими велетнями вони приносили жертви богам, справляли релігійні обряди. Предки наші навіть грізного бога Перуна вирізьблювали з дубових колод.

Знайдено незаперечні докази того, що люди ще понад п’ять тисяч років тому розтирали жолуді на борошно і випікали з нього хліб.

Обожнювання дуба, очевидно, зумовлено його довговічністю, надзвичайною міцністю деревини. Так, славнозвісний Хортицький дуб прожив майже дві тисячі років, а на Рівненщині нині росте тисячотрьохсотлітній красень.

Традиційно на відзнаку народження хлопчика садили молоденький дубок.

Шанують дуб і в наші дні. Насаджуються молоді діброви, гаї. Старі дуби охороняються законом як найцінніші пам’ятники природи.

(145 сл.)                                                               (За С. Івченком)

Словникова робота.

Пояснити лексичне значення слів.

Діброва, и, ж. Листяний ліс на родючих грунтах, у якому переважає дуб, дубняк і дубник.
Довголіття, я, с. Тривале життя.
Дуб, а, ч. 1. Багаторічне листяне дерево з міцною деревиною та плодами – жолудями; дубець, дубок, дубище, дубчик, дубчак.
Гай, гаю, ч. невеликий, переважно листяний ліс, лісок, лісочок, байрак (у балці), гайок.
Патріарх, а, ч. 1. Глава роду за родового ладу; голова. 2. Перен. Найстарша, найбільш поважна людина в якому-небудь колективі.
Священний. 3. Який глибоко шанують; дорогий; заповітний.
Символ, у, ч. 1. Умовне позначення якогось предмета, поняттят або явища, розпізнавальний знак.

 

Дібрати епітети до слова дуб.

Височенний, широченний, розлогий, сильний, міцний, могутній, старезний, довголітній, велетенський.

Бесіда за змістом тексту.

Ø До якого стилю мовлення належить поданий текст?

Ø Доведіть, що текст містить елементи роздуму.

Ø Які ви знаєте прислів’я, приказки, побажання, порівняння зі словом дуб?

Приказки, прикмети

·        Дуб у травні в листя одягається, а скотина трави наїдається;

·        Дуб раніше розпустить листя від ясена – на сухе літо;

·        Дуб ламається, а лозина – нахиляється.

·         

Прислів'я

·        Який дуб, такий тин, який батько, такий син;

·        Який дуб, така й бочка, яка мати, така й дочка;

·        Жолудь який малий буває, а з нього великий дуб виростає;

·        Гни тоді, як іще дубок, а не тоді, як уже кілком стане.

 

Порівняння

·        Великий, як дуб;

·        Високий та стрункий, як дуб;

·        Високий, як дуб, а дурний, як пень;

·        Дуб, мов богатир, стоїть, не ворухнеться;

·        Лежить, мов дубова колода;

·        Лепече, як з дуба впав;

·        Прездоровий, як дубовий пень;

·        Скаже, як  з дуба зірве;

·        Твердий, як дуб;

·        Тонкий, як дубець;

·        Хлопець слабкий, як дубок;

·        Хлопець, як дуб.

 

Колективне складання плану.

Орієнтовний план

1)    Дуб – символ незламності, могутності та довголіття.

2)    Дуби-довгожителі.

3)    Священне дерево слов’ян.

4)    Хліб із жолудів.

5)    Найстаріші дуби.

6)    Пошанування дубів.

 

Повторне прослуховування тексту.
Усне переказування тексту окремими учнями.
Редагування усних переказів.

ІV. Підбиття підсумків уроку

Відкритий мікрофон (рефлексія).

«Що нового ви дізналися на цьому уроці?»

«На сьогоднішньому уроці для мене найбільш важливим відкриттям було…»

«Ця інформація дозволяє нам зробити висновок, що…»

«Якими думками про цей урок ви б хотіли поділитися з товаришами, батьками…»

V. Домашнє завдання

Скласти усний твір-роздум про необхідність берегти природу.

 

Матеріал для вчителя.

БІОГРАФІЧНА ДОВІДКА

       Більше двох тисяч років тому в Стародавній Греції та античному Римі йшла чутка про незвичайне "дерево, що плаче" аж на краю світу (таким тоді вважали острів Ієрро - найпівденніший із Канарських островів). Дерево було єдиним джерелом прісної води на острові. Надалі склалася думка, що "сльозні дерева" можуть рости тільки в тропіках. І ось у травні 1931 року "дерево, що плаче" було знайдене під Переяславом, поблизу Києва. Тут помітили групу старих високих верб, що росли на березі. З їх широких розкішних крон буквально потоками лилася вода. Здавалося, що йде злива, але на небі яскраво світило сонце. Із справжнім захопленням розповідає про це дерево - вербу білу - та про все вербове плем'я відомий український ботанік і письменник Сергій Іванович Івченко. В його оповідях завжди багато цікавих і незвичайних фактів з життя рослин. І в книжках "Дерева - пам'ятники", "Сад над Дніпром", "Занимательно о ботанике", "Лесное чудо", "Книга о деревьях", "Занимательно о фитогеографии", "Зелений світ" перед нами постає казково-дивовижним садом Семираміди незвичайно багатий світ рослин Землі, його історія і його сучасне, легенди та бувальщини. Сергій Івченко захоплюється досконалістю дерев, їх різноманітністю. Він розповідає про дерева, що є водночас і пам'ятками природи, і свідками історичного минулого: дуб Шевченка, оливи Пушкіна, сад Чехова, ялини Коцюбинського і яснополянський гай Толстого.
       Захоплення зеленим світом з'явилося у Сергія Івченка ще в дитинстві, адже народився і виріс він серед чудової природи на Харківщині. Коли розпочалася Велика Вітчизняна війна і німецько-фашистські загарбники захопили рідну землю, вчорашній школяр став членом місцевої підпільної організації. З 1943 року Сергій Івченко солдат, а потім і командир протитанкової гармати. Він воював на Україні, в Білорусії, Польщі, Німеччині. Сергій Іванович був нагороджений орденом Червоної Зірки та багатьма медалями.
       Після війни, в 1950 році, С.Івченко закінчив Харківський сільськогосподарський інститут, захистив кандидатську, а згодом і докторську дисертацію. Професор Івченко очолював кафедру ботаніки Київського педінституту. А в 1964 році вийшла перша книга С.І.Івченка - "Цікава дендрологія". Передмову до неї написав М.Рильський. Відомий поет підкреслював, що книга й справді цікава і написана з великою любов'ю та знанням зеленого світу України.
       Сергій Івченко намагався свої знання про рослини передати й нам. Він був переконаний, що, знаючи, скільки краси й користі приносять нам рослини, ми будемо їх берегти і любити. Цього найбільше хотів талановитий учений і письменник Сергій Іванович Івченко.


Теги: Смоляк Л.М., переказ
Навчальний предмет: Українська мова
Переглядів/завантажень: 6305/198


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar