Головна » Українська мова

Складне речення з різними видами зв'язку

Мета:

- засобами мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати пошану до геніального поета, прозаїка, пророка Т.Г.Шевченка,сприяти зміцненню національно-духовних ціннісних орієнтацій школярів;

- допомогти учням узагальнити, систематизувати й закріпити знання про складне речення з різними видами зв'язку, підготувати їх  до контрольної роботи;

- розвивати усне й писемне мовлення, вдосконалювати пунктаційні навички, уміння складати схеми і виконувати синтаксичний розбір складних речень.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.

Обладнання: портрет Т.Г.Шевченка, виставка його творів, ілюстративний матеріал до творчості Великого Кобзаря,підручники, проектор,

таблиця “Складне речення”, музичний супровід.

Методи,прийоми. форми роботи:

“ Кольорове слово”, ” Експрес-опитування”, “Комуканікативний практикум”, “Коментоване письмо”, “Слуховий графічний диктант”, “Мікрофон”, робота з опорними схемами, робота в групах.

 

                                     Хід уроку

 

I. Установчо- мотиваційний етап.

 

1. Вступне слово вчителя. Психоемоційна релаксація.

Прийом “Кольорове слово”: звернути увагу на портрет Т.Г.Шевченка

на екрані, підібрати влучне словосполучення, яке дасть характеристику цій людині. ( Обличчя украінської нації, геніальний пророк України,

духовний батько тощо).

Синтаксичний розбір словосполучення:

Великий Кобзар України. ( складне, іменникове, узгодження,керування).

 

 

   2. Повідомлення теми та мети уроку.

 

ІІ. Узагальнення окремих фактів, явищ.

 

   1. Прийом “ Експрес-опитування”:

 

- Що вивчає синтаксис?

 

- Яке речення називається складним із різними видами зв'язку?

 

- Яка відмінність між сполучниковим і безсполучниковим зв'язком?

 

- Чим відрізняється сурядний зв'язок від підрядного?

 

- У чому різниця між сполучниками та сполучними словами?

 

ІІІ. Узагальнення понять і засвоєння відповідної їм системи знань.

 

1. Прийом “ Комунікативний практикум”: довести,що дане речення є складним, знайти його компоненти і визначити  зв'язок між ними.

 

Щовесни,коли тануть сніги

І на рясті засяє веселка,

Повні сил і живої снаги,

Ми вшановуєм пам'ять Шевченка.

( Зв'язок між частинами підрядний ( з однорідною підрядністю) і сурядний).

 

- Який зв'язок називаєтья підрядним?

- Що таке однорідна підрядність?

- Чому не ставиться кома перед єднальним сполучником?

 

IV. Систематизація головних теоретичних положень і провідних

     ідей теми.

 

1. Прийом “ Слуховий графічний диктант”: визначити, яке з речень відповідає поданим схемам:

1. [   ], і  [   ], і [займенник], (що...).

 

2. [іменник], (яке...), [   ].

 

3. [іменник, (де...), …], і [   ].

 

4. [дієслово], ( поки...); (поки...), [дієслово].

 

5. [     ], [     ], і  [     ].

 

1. Чернеча гора в Каневі, де поховано Тараса Шевченка,є найбільшою

 національною святинею, і кожен прагне хоча б раз у житті вклонитися

 могилі поета.

 

2. Миготіли береги Дніпра, погода була чудесна, і сила-силенна народу

 звідусюди поспішала до Канева на пароплавах, катерах і суходолом

 на машинах.

 

3. Далеко линули слова “Заповіту”, і кінця-краю не було цим людським потокам, і луна від пісень здавалася мені найгучнішою за всі,що я

колись почув у своєму житті.

 

4. З'явилося Кобзареве слово, яке стало на сторожі народу, 174 роки

 воно береже і живить українську націю, її духовну соборність.

 

5. Будеш, батьку, панувати,

    Поки живуть люди;

    Поки сонце з неба сяє,

    Тебе не забудуть.

 

Відповідь: 3,4,1,5, 2.

 

Поетична хвилинка ( учень читає вірш Т.Г.Шевченка на фоні

музики)

 

2. Прийом “ Коментоване письмо”: виконати синтаксичний розбір речення, скласти схему.

 

 Настане день, настане час — і розіллється знов медами земля, що освятив Тарас своїми муками-ділами.

 

Розповідне,неокличне, складне, зв'язок безсполучниковий,сполучниковий

сурядний і підрядний; послідовний, наслідковий смисловий зв'язок.

 

І част. - двосклад., непошир., неповне, неускл.

ІІ част. - двосклад., непошир., неповне, неускл.

ІІІ част. - двосклад., пошир., повне, неускл.

ІV част. - двосклад., пошир.,неповне,неускл.

 

                            [    ], [     ]  -  і [ іменник ], (що...).

 

3. Самостійна робота: виконати синтаксичний розбір речення, скласти схему.

 

                                Все сумує — тільки слава

                                Сонцем засіяла,

                                Не вмре кобзар, бо навіки

                                Його привітала.

                                                       Т.Шевченко

 

V. Рефлексійно-оцінний етап. Прийом “Мікрофон”:

 

“ Я знаю...”

 

“ Я пам'ятаю...”

 

“ Я вмію...”

 

VI. Оголошення та мотивація оцінок. Подяка за спільну працю. Учні здають зошити із самостійною роботою.

 

VII. Домашнє завдання.

 

                                             І рівень

 

Вивчити алгоритм синтаксичного розбору речення з різними видами зв'язку ( ст.190, п-граф 24,25).

 

                                             ІІ рівень

 

Впр.316 ( тестові завдання), п-граф 24,25.

 

                                             ІІІ рівень

 

Впр. 318 ( розшифруйтевислів Г. Сковороди і напишіть невеликий твір на

 тему, сформульовану у вислові), п-граф 24,25.


Теги: Парубець О.В., Складне речення
Навчальний предмет: Українська мова
Переглядів/завантажень: 1824/153


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar