Головна » Українська мова

Складне речення. Складносурядне речення. Урок з української мови для 9 класу

Мета уроку: закріпити знання учнів про складне речення, формувати вміння визначати граматичні основи складного речення; розвивати вміння розпізнавати складносурядні речення, визначати розряди сполучників сурядності, якими з’єднані частини ССР; закріпити знання про вживання розділових знаків у ССР; формувати пунктуаційну грамотність; виховувати естетичний смак, захоплення осінніми краєвидами, любов до рідної природи.

 

Правопис: розділові знаки в ССР

 

Внутрішньопредметні зв’язки: культура мовлення і стилістика: правильна побудова ССР, дотримання правильної інтонації.

 

Міжпредметні зв’язки: література, художня культура, образотворче мистецтво, музика.

 

Тип уроку: урок закріплення вивченого.

 

Обладнання: тематична папка «Осінь», картки , грамзапис «Осіннє золото», відеозапис «Золота осінь», підручник, телевізор, відеомагнітофон, схеми.

Хід уроку

Організаційний момент

        Учитель: у народі кажуть: «Чарівна природа милує нас у будь-яку пору року». Кожна пора по-своєму красива й прекрасна. Мабуть, немає жодної людини, яка була б байдужої до неповторної пори року – осені.

 

Тож девізом нашого уроку будуть слова: « Краще полотен усіх Левітана осінь у ріднім краю»

 

Повідомлення теми, мети і завдань уроку

Епіграф до уроку.

Природа може все і все створює. (Г.С. Сковорода)

Завдання учням: виходячи з теми уроку, визначити мету заняття.

Мотивація навчальної діяльності

Психологічна настанова й внутрішня мотивація щодо вивчення теми.

 

                    Люблю я свій розум,

                   Увагу та пам'ять.

                   Працює мій мозок.

 Сприймаю все нове і мислю логічно.

  Вчителя слово здійсню я практично.

Ознайомлення з карткою самооцінки учня на уроці 

     

                                   КАРТКА

                    Самооцінки роботи на уроці______________________

 

№ з/п

Як я працював (ла) на уроці

Оцінка

1. Знання теоретичного матеріалу

2. Застосування його на практиці

3. Уміння аналізувати, порівнювати

4.Творче завдання

5. Активність на уроці

 

Загальна оцінка

 

Відтворення теоретичних відомостей

 

     Бліц-опитування             (індивідуальні запитання учням)

Які речення називаються складними?
Які речення називаються ССР?
Які сполучники вживаються для об’єднання простих речень у ССР?
Як поєднуються частини ССР?
Як схематично можна зобразити ССР?
Які розділові знаки вживаються в ССР?
У яких випадках між простими реченнями в ССР, з’єднаному сполучниками  і , та (і)  кома не ставиться.
Назвіть групи сурядних сполучників.
Назвіть сурядні єднальні сполучники.
Назвати сурядні протиставно-зіставні сполучники.
Назвати розділові сполучники.

 

Узагальнення і систематизація вивченого

 

Метод «Мозковий штурм» (висловити ідеї,що потрібно робити, щоб не помилитись у розрізненні речень; виписати ССР, побудувати схему до речень)

Літечко ворота зачинило й осені ключа від них дало, повагом за хмарку зачепилось і у теплий ірій попливло.
Відтужить осінь сивими вітрами, струсить листя клен останнє у гаях.
Осіннє листя золотаве на стежку падає з гілля, а з неба поклик журавлиний тобі доноситься здаля.

Робота в групах

Метод «Прес» (Переписати речення, розставити розділові знаки, пояснити їх вживання, побудувати схеми речень)

У повітрі пахло осінню; і шелестів ласкавий теплий вітерець.
Біля нас шелестять ясени, а під ногами сонце смикає за поводи тіні.
Над нею ген-ген крайнеба червоніла сонячна заграва та вітерець ледве чутно дихав.

Робота з підручником

Кодоване письмо (Вправа 77)

Завдання: записати номер ССР

Творча робота

Учитель. Діти! Всі ми з вами відпочинем і в гості до красуні-осені полинем

               Нині осінь нас чарує

               Неповторна, чарівна

               Різні барви нам дарує,

               І дивує нас вона.

               Виглядає так казково

               Восени і парк, і гай

               Розмаїттям кольоровим

               Прикрашає осінь край.

(Перегляд учнями слайд-шоу «Золота осінь»)

 

Метод «Мікрофон»

Які враження ви отримали від перегляду?
Які почуття охоплюють вас зараз?
Над чим ви задумались?
Як ви думаєте, що сниться листочкам восени?
Що ви відчули, слухаючи пісню про осінь?

Висновок: отже, красу осені можна побачити, уявити, почути.

Колективна робота

(Складання творчого диктанту)

Завдання: поширити прості речення, утворюючи ССР.

Пройшло тепле лагідне літо…
Листя на деревах пожовтіло…
У повітрі відчувається прохолода…
Птахи відлітають у теплі краї…
Я дуже люблю осінь…

Конструктор

Завдання: за поданими схемами скласти речення

[   ], але  [   ].
[   ], і [   ], однак [   ].
Чи [   ], чи [   ], а  [   ]

 

Узагальнення, підсумки уроку

Слово вчителя.

Ось урок наш закінчився, добре всі ми потрудились.

Дещо повторили, а чогось навчились.

2.Самоаналіз роботи учнями на уроці. (Робота з картками самооцінки)

Домашнє завдання. Написати твір-мініатюру на одну із тем: «Краще полотен усіх Левітана осінь у ріднім краю», «Природа може все і все створює,  використовуючи ССР»


Теги: складносурядне речення, Діденко Н.І.
Навчальний предмет: Українська мова
Переглядів/завантажень: 1888/198


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar