Головна » Українська мова

Систематизація знань про фразеологізм, його лексичне значення. Урок з української мови для 5 класу

МЕТА:  поглибити знання учнів про фразеологізми, їх особливості і виразні можливості; розвивати вміння використовувати фразеологізми в мовленні, знаходити їх у тексті, пояснювати значення фразеологізмів відповідно до контексту; виховувати кмітливість та дружнє ставлення.

ТИП УРОКУ:  формування практичних умінь і навичок на основі  набутих знань

ОБЛАДНАННЯ:  Глазова О.П., Кузнецов Ю.Б. Рідна мова: Підруч. для 5 кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: Педагогічна преса, 2005. – 288с.

 

ХІД УРОКУ

 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

     Слово вчителя:

Буква до букви – слово вродилось,

Заусміхалось, заколосилось;                   

Серце зраділо слову, як брату.              

Слово – це щастя, слово – це свято.

Слово до слова – думка вродилась,

                                          З уст, ніби пісня, щиро полилась. 

                                     Ніжна, красива, мудра, крилата,

Думка – це радість, думка – це свято.

Вчімося, друзі, слово любити.

Слово до слова – й думка сповита.

Люди без думки – птиці безкрилі,

З думкою люди мудрі й щасливі.

                                                                 Л.Лужицька

 

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

 

1. Тематичне орієнтування учнів

 

А) Який розділ науки вивчаємо? (фразеологію)

Б) Що ми повинні знати?

В) Чого необхідно навчитись?

Г) Що треба запам’ятати?

 

2. Перевірка виконання вправи 509 за допомогою методики «Вірю-не вірю»

       Прочитайте і перепишіть речення. На місці виділених слів та словосполучень уставте дібрані з довідки фразеологізми.

1. Як же вас вернути додому? (на рідні пороги). 2. Хай інші ледарюють (байдики б’ють) чи ведуть беззмістовні розмови (ляси точать), а ти маєш бути у праці найпершим. 3.  Чоловік, почувши про се, дуже злякався, хотів був уже втікати (п’ятами накивати). 4. Усе заготоване зруйнувалося (пішло шкереберть). 5. Звичайно, пізніше (заднім числом) неважко все розв’язати.

 

3. Лінгвістичний діалог із класом.

Що таке лексика?
Що вивчає лексикологія?
Що таке лексичне значення слова?
Скільки лексичних значень може мати слово? У яких словниках пояснюється?
Що таке синоніми? Наведіть приклад синонімічного ряду.
Що таке антоніми? Наведіть приклад антонімічних пар.
Що вивчає фразеологія? Що таке фразеологізм?
Де треба шукати значення фразеологізмів?
Навіщо фразеологізми вживаються в мовленні?

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

 

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ 

                                           УЧНІВ

Групі учнів загадується фразеологізм, вони повинні його показати так, щоб інші учні вгадали, назвали та пояснили значення стійкого словосполучення.

 

V.  ФОРМУВАННЯ ПРАКТИЧНИХ УМІНЬ І

      НАВИЧОК НА ОСНОВІ НАБУТИХ ЗНАНЬ

 

1. Розподільний диктант.

        Записати в окремі колонки фразеологізми і словосполучення. Значення фразеологізмів пояснити.

 

Орієнтовний зразок

Словосполучення              Фразеологізм               Пояснення

Сісти на стілець            Сісти в калюжу            Осоромитися

Намилити руки               Намилити шию               Покарати

Дати завдання                  Дати драпака                 Втекти

Проковтнути ліки            Проковтнути язика       Мовчати

Намотати нитки              Намотати на вус           Запам’ятати

Водити машину              Водити за носа             Обманювати

 

2. Індивідуальні завдання

А) виконати синтаксичний аналіз словосполучень, пояснити значення фразеологізмів

     Похололо в душі                  Тверда рука

 

Б) виконати фонетичний аналіз виділеного слова, пояснити значення фразеологізму «як реп’ях до штанів».

 

3. Мовне спостереження

      Прослухати виразне читання вірша Г.Бойка, знайти фразеологізми, записати їх у зошиті, пояснити значення.

Не задовгий, не кирпатий –

Я звичайний маю ніс,

Та мені він так багато

Неприємностей приніс…

По сніжку біжать санчата:

Будем з гірки ми з’їжджати!

От і гірка, ми рядком

На санчатах із Рябком

Полетіли, покотились

І… в заметі опинились.

А дружків аж сміх бере:

- Гляньте! Носом він оре!

Дав я Петрикові м’яч,

А тепер мені – хоч плач:

Він м’яча не повертає

І щодня мене питає:

- Хочеш? Завтра поверну!

І отак – усю весну…

Мама каже: - То, виходить,

Він тебе за носа водить?

Взяв я вудку – і до річки,

З братом сів на бережку.

Та не ловляться плотвички,

Не тріпочуть на гачку.

Я нічого не спіймав,

Біля вудки задрімав.

Тут почув я голос брата:

- Щось ти носом став клювати!

Ось дідусь струга кілок,-

Робить вулик для бджілок.

Я підказую йому:

Що до чого, як, чому…

А дідусь мені ласкаво:

- Йди до саду, погуляй…

Як не знаєш добре справи,

Свого носа не стромляй!

Я образився до сліз:

- Ну і дався вам мій ніс!

Не ступив ніде ні кроку,

Щоб із ним не мать мороки.

Я терплю від нього й досі…-

А дідусь: - Не треба сліз!

Зарубай собі на носі,

Що не винен в цьому ніс!

 

4. Вправа-корегування «Відтворення тексту»

        Кожна пара отримує по два речення із тексту. Треба знайти в них фразеологізми, замінити словосполученнями, по черзі прочитати відтворені речення.

 

1. Тимко і Гриць були справжніми не розлий вода.

    Про них часто казали: «Вони обоє рябоє!»

 

2. Серед однокласників хлопці почували себе як риба у воді.

    Вони вміли тримати язика за зубами.

 

3. Тимко і Гриць іноді на уроках полюбляли правити теревені.

    Батьки за це неодноразово намилювали їм шию.

 

4. Але друзі не вішали носа.

    У будь-яких ситуаціях тримали хвіст бубликом.

 

5. Навіть отримавши «двійку» з математики, вони не розпускали нюні.

    Староста класу обіцяла взяти їх на буксир.

 

6. У класного керівника від їхньої успішності волосся дибки ставало.

     Вона переконувала хлопців терміново взятися за розум.

 

7. Тимко і Гриць вирішили не бити байдики, а покращити свої оцінки.

    Але для цього хлопцям треба було крутитися як білка в колесі.

Додаткове завдання: записати речення, підкреслити фразеологізми.

 

Запитання до учнів: Які речення більш яскраві, виразні, образні, дотепні?

5. Граматичний тренінг

     До поданих слів доберіть із довідки синоніми-фразеологізми, запишіть у зошит.

        Утручатися; не помічати; плакати; перешкоджати; обдурити; вигадати; безперешкодно; недоречно; негайно; нікому.

►Довідка. Розпускати нюні. Висмоктати з пальця. Обвести круг пальця. З іншої опери. Дивитися крізь пальці. У мить ока. Устромляти носа. Як по маслу. Устромляти палиці в колеса. Ні собі, ні людям.

 

6. Тренувальна вправа

     З-поміж поданих фразеологізмів доберіть фразеологізми-антоніми. Запишіть парами.

      Іти попереду; не заманити й калачем; хоч голки визбируй; аж іскри летять; не за горами; не викурити й ладаном; хоч око виколи; пасти задніх; за тридев’ять земель; як мокре горить.

  

7. Творче конструювання

        Скласти речення з наступними фразеологізмами, у разі необхідності, звернутись до їх пояснення.

        Зразок: Оленка не вміє тримати язика за зубами і всім розказує мої таємниці.

        Байдики бити (лінуватись), пекти раків (почервоніти), кирпу гнути (задаватися), теревені правити (багато розмовляти), повісити носа (засмутитись), розбити глек (посваритись).

 

VI. ПЕРВИННА ПЕРЕВІРКА РОЗУМІННЯ УЧНЯМИ

      НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

       Записати значення поданих фразеологізмів.

Одержати по носі. Голці ніде впасти. Переливати з пустого в порожнє. Задирати носа. Дути губи. Наробити крику. Як собаці п’ята нога. Повісити носа.

VII. ПІДСУМОК УРОКУ Й ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ

Метод «Мікрофон»

Чого навчилися?
Що було цікавим?
Що було головним на уроці?
Що дізналися нового?
Яке завдання було складним?

VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Обов’язків мінімум: повторити п.33 с.234-236 вправа 515

Додаткове завдання: вправа 516


Теги: Дубова А.В., Фразеологізми
Навчальний предмет: Українська мова
Переглядів/завантажень: 1388/171


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar