Головна » Українська мова

Синтаксис

Синтаксис – (у перекладі з грецької syntaxis – побудова, зв’язок, з'єднання) – розділ граматики, що вивчає словосполучення, речення, їх будову, граматичне значення, способи зв'язків, за якими слова поєднуються у словосполучення і речення.

Типи складних речень

Складнопідрядним називається речення, яке складається з двох синтаксично нерівноправних частин: одна частина - основна і незалежна, а друга – їй підпорядкована і приєднується підрядним сполучником або сполучним словом. Благовсловенна та ясна година, коли дитя читає “Кобзаря” (Д.Павличко) Із гордістю сина кажу я про те, що мати мені Україна. (М.Луків)

Головна і підрядна частина Головною називається незалежна, граматично провідна частина складнопідрядного речення, від якої можна поставити питання до підрядної частини. Підрядною називається частина, яка підпорядкована головній, пояснює або всю головну частину в цілому, або один її якийсь член. Наприклад: І той любов'ю повниться до світу, хто рідну землю має під ногами. (М. Вінграновський) [ ] – головна частина [І той любов'ю повниться до світу], який? (хто… ) ( ) – підрядна частина (хто рідну землю має під ногами)

Сполучники підрядності Підрядні сполучники є основним засобом поєднання підрядної частини з головною. Сполучники не є членами речення, вони тільки з'єднують підрядне речення з головним. Наприклад: І все росте в душі моїй надія, що доля усміхнеться ще мені. (М.Зеров)

Сполучні слова Сполучні слова – це ті, які з'єднують підрядну частину речення з головною і виступають членами підрядного речення. Роль сполучних слів виконують відносні займенники в усіх відмінках (хто, що, який, котрий) та займенникові прислівники (де, куди, звідки). Наприклад: Скажи мені, хто твій спонсор, і я скажу, хто ти. (О.Перлюк)

Складнопідрядні речення з підрядними означальними Складнопідрядним реченням з підрядним означальним називається таке речення, в якому підрядна частина пояснює означення. Підрядні означальні відповідають на питання який? чий? котрий? Підрядні означальні речення з'єднуються з головним за допомогою: сполучників – щоб, що, наче, мов, ніби, як; сполучних слів – який, котрий, що, хто, чий, де, куди, звідки, коли. Наприклад: Не так вже далеко до тої гори (якої?), куди все життя ми йшли. (Т.Севернюк)

Складнопідрядні речення з підрядними означальними У головному реченні часто виступає вказівне слово той, такий, яким виділяється означувальний іменник: Наприклад: Є такі гірські вершини, що сягають аж під зорі. (М.Нагнибіда) Підрядне означальне речення може стояти після означення, яке пояснюється. Наприклад: Благословен той вечір, що випадково звів їх. (О.Гончар)

Складнопідрядні речення з підрядними з'ясувальними Складнопідрядними реченнями з підрядними з'ясувальними називаються такі речення, в яких підрядна частина пояснює в головній якийсь член речення, доповнюючи його зміст. Наприклад: Пам'ятаймо, чиї ми сини. Пам'ятаймо, що ми з України. (В.Лазоренко)

Підрядні з'ясувальні частини відповідають на питання всіх відмінків.

Складнопідрядні речення з підрядними з'ясувальними Старий дзвонар одного давнього вечора розповідав, як десь дівчата дзвонами привертали парубочі серця. (М.Стельмах.) Людина не повинна забувати, що живе в позичку у природи. (В.Брюгген.) Я не вірю, що через триста років зраду вважатимуть доблестю. (Г.Гордасевич) Хто не знає, скільки добра та багатства дарує нам ліс? (Б.Сімкін) Прочитайте речення, з'ясуйте, позицію підрядної частини в них і сполучні засоби, якими з'єднані головна і підрядна частини речення.

Складнопідрядні речення з підрядними обставинними Складнопідрядними обставинними називаються такі речення, в яких підрядні частини вказують на обставини, за яких відбувається дія, несуть у собі додаткові значення та відтінки. Підрядні обставинні частини можуть стояти після або перед головною частиною або ж у середині головної частини. Найчастіше підрядні частини відносяться до всього головного речення, але можуть уточнювати або розкривати зміст обставини в основній частині. Якщо будемо всіх повчати, то нам не лишиться часу на самоосвіту. (І.Вільде)

Перевірте себе! Встановіть відповідність між видом обставинного підрядного і його прикладом

Список використаних джерел: Олійник О.Б. Українська мова: Підручник для 8-9 кл. середньої школи – К. “Альфа”.1997. – 422 с. Глазова ОП. Українська пунктуація: Навчальний посібник. – Х.: Веста: Видавництво “Ранок”, 2006. – 352 с. Ніколаєнко І.О., Терновська Т.П., Ужченко В.Д. Збірник вправ і завдань з української мови. Для підготовки до випускинх та вступних іспитів. – К.: Освіта, 1997. – 224 с.

Автор перезентації: Удод Олександр Степанович, учитель української мови і літератури Райгородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Кам´янського району Черкаської області


Теги: Удод О.С., синтаксис
Навчальний предмет: Українська мова
Переглядів/завантажень: 614/144


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar