Головна » Українська мова

Розробка уроку „Види речень за метою висловлювання: розповідні, питальні, спонукальні” з української мови у 8-му класі

МЕТА:

  Навчальна: навчити восьмикласників визначати види речень за метою висловлювання; визначати ознаки різних речень за метою висловлювання, розрізняти їх в мовленні.

  Розвивальна: розвивати творчу уяву, логічне мислення, мовлення школярів.

Виховна: прищеплювати любов до Батьківщини, виховувати патріотичні почуття.

ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань і формування вмінь.

 ОБЛАДНАННЯ: технологічна картка учня, рефлексійна анкета, картки-речення, малюнки.

 

ПЕРЕБІГ УРОКУ

 

І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1.Слово вчителя

Доброго дня, шановні восьмикласники! Йдучи сьогодні до вас на урок, я зустріла наших молодших школярів, які просили передати вам лист. А склали вони його ось так.

Лист                             (СЛАЙД 1)

Добрий день, друзі

Як ваші справи

Навчайтесь старанно

Бажаємо успіхів

До побачення

- Як ви вважаєте, чи все тут правильно?

2. Розвиток критичного мислення (діти висловлюють свої думки щодо відсутності розділових знаків. Ставлять відповідні знаки).

- Отже, щоб правильно написати листа, треба знати не тільки правопис слів,

а і правила постановки розділових знаків у кінці речень, а також знати види речень.

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

Отже тема нашого сьогоднішнього уроку «Види речень за метою висловлювання: розповідні, питальні, спонукальні». (СЛАЙД 2)

На уроці ми навчимося: (СЛАЙД 3)

- визначати види речень за метою висловлювання;

- визначати ознаки різних речень за метою висловлювання, розрізняти їх в мовленні.

Забезпечення емоційної готовності до уроку.

Робота з епіграфом (СЛАЙД 4)

О місячне сяйво і спів солов’я,

Півонії, мальви, жоржини!

Моря бриліантів, мова моя,

Це  - мова моєї Вітчизни.

Яка у ній сила і кличе, й сія

Яка в ній мелодія лине

В натхнення хвилини!

О, мово моя,

Душа голосна України!

В. Сосюра

 

 

Запис епіграфу уроку в зошити.

ІІІ. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ

1.Створення проблемної ситуації (СЛАЙД 5)

-   Діти, я прочитаю вам одне й те саме речення, але в різних варіантах. Чим відрізняються варіанти речень? У якій ситуації ми зможемо висловити таке речення? Який розділовий знак треба поставити в кінці? 
Споконвіку українці любили калину. 
Яку рослину любили українці споконвіку? 
Саджайте калину коло хат! 
(Речення відрізняються інтонацією. Перше можна вжити у розповіді про наші символи, друге – це питання в діалозі, третє спонукає до дій. Іще третє речення є окличним, а решта – ні. У кінці першого речення ми поставимо крапку, другого – знак питання, третього – знак оклику.) 

- Ви молодці, правильно визначили відмінності речень. А зараз давайте звернемося до наших підручників і детальніше ознайомимося з різними видами речень за метою висловлювання.

2. Робота з підручником (опрацювання теоретичного матеріалу).

Складання опорного конспекту (в зошиті).      (СЛАЙД 6)

 

ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ

 

РОЗПОВІДНІ                                                 ПИТАЛЬНІ                              СПОНУКАЛЬНІ

 

- СТВЕРДЖУВАЛЬНІ                          - ВЛАСНЕ ПИТАЛЬНІ

(так, ага, авжеж гаразд….)                       (потребують відповіді)

- ЗАПЕРЕЧНІ                                          - РИТОРИЧНО-ПИТАЛЬНІ

(не, ні, ніхто, ніякий…)                            (не потребують відповіді)

3. Самоконтроль знань

За складеною опорною схемою  розказати про види речень за метою висловлювання.

ІV. ВИРОБЛЕННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК

1. Інтерактивна вправа «Займи позицію».     (СЛАЙД 7)

Співвіднести подані речення до певного виду. Довести, чому саме речення належить до розповідного, питального чи спонукального.

Шматок землі, ти звешся Україною.
Ти був до нас. Ти будеш після нас.   
Україна є найбільшою країною Європи.            
Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну…
Я - українець, тому що живу в Україні.             
Чи любиш ти свій рідний край?

Речення походу виконання вправи записуються в зошит.

2.Робота в групах.    (СЛАЙД 8)

Скласти за поданими малюнками речення (малюнки висять на дошці).

І група – розповідне речення

ІІ група – питальне речення

ІІІ група – спонукальне речення

Утворені речення записують в зошити.

Провести порівняльний аналіз з англійською мовою: перекласти складені речення англійською мовою і зробити висновок про те, чи схожі моделі творення різних видів речень за метою висловлювання в обох мовах.

 

3. Графічний диктант.     (СЛАЙД 9)

Робота з технологічною карткою учня. Пояснення вчителя, як слід працювати з технологічною карткою.

Завдання. Визначити види речень за метою висловлювання, використовуючи умовні позначки:

розповідне неокличне – РН                                                                                                                                               

розповідне окличне – РО                                                                                                                                    

питальне неокличне – ПН                                                                                                                                         

питальне окличне – ПО                                                                                                                             

спонукальне неокличне – СН                                                                                                                          

спонукальне окличне – СО.

1. Яка ж ти гарна й пишна, земле наша! РО                                                                                                          

2. Посадіть, друзі, в школі сад! СО                                                                                                                        

3. Ти знаєш, як пахне любисток? РП                                                                                                                        

4. А у тім просторім світі добра научайтесь, рідної своєї мови й пісні не цурайтесь!СО  

5.Як не любити мову нашу?!ПО                                                                                                                                                          

6. Хліб пахне солодко, як пахнуть меду соти. РН                                                                                                           

7. Завжди пам’ятайте про батьків і допомагайте їм. СН

Учні звіряються з правильними відповідями.    (СЛАЙД 10)

4.Гра «Будівельники». Робота в групах.     (СЛАЙД 11)

Кожна група отримує конверт з окремими словами.Утворити з поданих слів речення, визначити їх вид за метою висловлювання.

І група: Мій рідний краю, Україно, найкраще місце на Землі!

ІІ група: Моя квітуча, мила Україно, іди до щастя, в добрий час.

ІІІ група: Які найбільші міста України ти знаєш?

Звірити із зразками речень на дошці.

5.Робота з підручником.    (СЛАЙД 12)

Вправа 173 (усно). Прочитати виразно вірш. Визначити, які речення за метою висловлювання використовуються у поезії. Визнати стилістичну роль таких речень.

6. Дослідження-редагування.    (СЛАЙД 13)

 Робота з технологічною карткою. Зараз ви усі попрацюєте редакторами: виправте в реченнях пунктуаційні помилки, поясніть їх.

Рідний край. Які дарунки осені в тебе. Може, це рум’яні яблука, запашні груші, солодкий виноград. Хтось найбільше любить осінь за тихе полювання в лісі, інші ж люблять її за щедрий урожай на полях. А за що ти любиш осінь! Розкажи?

Рідний край! Які дарунки осені в тебе? Може, це рум’яні яблука, запашні груші, солодкий виноград. Хтось найбільше любить осінь за тихе полювання в лісі, інші ж люблять її за щедрий урожай на полях. А за що ти любиш осінь? Розкажи!

Учні звіряються з правильними відповідями.  (СЛАЙД 14)

7.Синтаксичний  розбір речення.   (СЛАЙД 15)

Виконати частковий синтаксичний розбір речення.

А хто ж з українців не любить пісню?

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО  (СЛАЙД 16)

1.Назвіть види речень за метою висловлювання.

2.Назвіть розділові знаки за їхніми характеристиками.

1) Фіксує кінець речення, а також передає питальну інформацію? (Знак питання)

2) Свідчить про закінчення думки в розповідних реченнях? (Крапка)

3) Ставиться вкінці речення і передає окличну інтонацію. (Знак оклику)

4) Ставиться в кінці речення і передає незакінчену думку, багатозначність сказаного. (Три крапки)

3.Рефлексійна анкета.   (СЛАЙД 17)

Чи сподобався тобі проведений урок?                                                               

а) так, дуже;    б) не дуже;   в) ні

Як ти працював на уроці?

а) слухав учителя й інших учнів;                                                                                                              

б) слухав учителя і відповідав;                                                                                            

в) активно брав участь в обговоренні;                                                                                

г) не працював

Проведений урок мені сподобався, бо на ньому:

а) я почувався впевнено і спокійно;                                                                                     

б) було цікаво;                                                                                                                   

в) ми вчилися самостійно здобувати і застосовувати знання;                                                   

г) ми розвивали вміння захищати свою думку;                                                                                  

д) ми розвивали власні здібності;                                                                                                                    

е) міцно засвоювали програмовий матеріал.

Чи хотів би ти ще потрапити на такий урок?

а) так, дуже;    б) не дуже;   в) ні.

VІ. Оголошення результатів навчальної діяльності.

Вчитель оцінює учнів, збирає технологічні картки.

VIІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ     (СЛАЙД 18)

Вивчити теоретичний матеріал.
Скласти 5-7 порад на тему «Як бути справжнім патріотом», використовуючи спонукальні речення.

 

ДЯКУЮ ЗА УВАГУ (СЛАЙД 19)


Теги: речення, Авксентієва Ю.М.
Навчальний предмет: Українська мова
Переглядів/завантажень: 2084/192


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar