Головна » Українська мова

Розробка уроку «Творення та правопис складноскорочених слів» з української мови в 6-му класі

Мета:

Виховна:  виховувати інтерес до української мови

Навчальна:  поглибити знання учнів про творення й правопис складних і складноскорочених слів; формувати вміння й навички правильно писати складноскорочені слова;

Розвиваюча:  розвивати навички грамотного письма; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу збагачувати словниковий запас учнів;
Тип уроку: нестандартний, урок-подорож

Обладнання: ребус, індивідуальні картки, прислів’я, підручник, мультимедійне обладнання.  

 

Хід уроку

 

І Організація класу.

          Знову день почався, діти,

            Всі зібрались на урок.

            Тож пора нам починати

            Кличе в подорож дзвінок.
Хочу побажати вам гарного уроку,

Щоб було цікаво всім нам працювати,

Щоб хотіли дуже всі відповідати.

Щоб  допомагало вам вміння міркувати

І дванадцять балів легко заробляти.
 

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності.

      Діти, сьогодні ми вирушимо у наукову експедицію до країни «Радість». Попереду нас чекають цікаві відкриття, незвичайні завдання і безліч загадок. Сьогодні ви зможете показати чому ви навчились на попередніх уроках. 

Нашим девізом будуть такі слова


Гумор — невідлучна прикмета

кожного правдивого таланту

 

На чому ми відправимося? Ви дізнаєтеся зі старовинного свитка-пазла, який лежить у вас на парті.

Правильно. В експедицію ми вирушимо на потязі.

Очікування

І перед тим як ми вирушимо в дорогу, я пропоную вам записати, що ви хочете отримати від нашої експедиції. Можливо це нові знання чи цікаві завдання, гарний настрій, навчитися новому. Запишіть свої побажання і прикріпимо їх на початок нашого шляху. В кінці мандрівки побачимо чи справдились ваші очікування. А тепер в подорож.


ІV. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок учнів.

Перша зупинка «Алея теоретиків» (гра з м’ячем)

ВЕСЕЛА ВІКТОРИНА

Дайте відповіді на запитання-жарти, використовуючи складні слова.

1. Яка лікарська рослина може вбити звіра? (звіробій)

2. У якого співочого птаха горить хвіст? (горихвістка, жар-птиця)

3. Яка рослина живе сто літ? (столітник)

4. У якої рослини горить цвіт? (горицвіт)

5. У назві якої тварини «заховалися» мурахи? (мурахоїд)

6. Який птах і яка рослина ловлять мух? (мухоловка)

7. У назві якої лікарської рослини «заховано» золото? (золототисячник)

8. Яка африканська тварина має на переніссі ріг? (носоріг)

Друга зупинка «Кабінет редактора» / «Водоспад знань»

«Кабінет редактора»

Виправити помилки і правильно записати подані слова.

Пів години, пів-доби, півукраїни, пів’юрти, пів дороги, півАнглії, пів'апельсина, пів житя, пів Житомира.

«Водоспад знань»

Скласти слова з пів-, використовуючи малюнок.


Хвилинка гумору

(сценка)

Учень, зустрівши в коридорі під час уроків директора школи,привітався з ним:

– Добрий вечір!

– А в тебе що – уже вечір настав? – спитав директор.

– Вибачте, але коли я вас бачу, у мене темніє в очах, – пояснив учень.

***

– Мамо, я, мабуть, до школи сьогодні не піду.

– Чому?

– Петренко знову буде штовхатися, Куліш – бешкетувати, Сидорюк смикатиме дівчат за коси…

– Ні, донечко, іти потрібно: по- перше, ти в мене смілива дівчинка, а по-друге, ти ж усе-таки директор школи!

V. Оголошення теми уроку. Вивчення нового матеріалу.

Третя зупинка «Долина знань»

 

Пояснення вчителем нової теми.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ МАТЕРІАЛУ

VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

Четверта зупинка «Дивосвіт підручника»

 

Впр. 198 (І) ст.86 (І група)  ВЗАЄМОПЕРЕВІРКА

 

Завдання 1. (ІІ група) (ланцюжкова перевірка)

Утворіть від поданих сполучень слів утворіть складноскорочені слова або абревіатури.

Національний спортивний комплекс, фізична культура, технічний нагляд, телевізійна програма, медичне училище, Кабінет Міністрів, Національний банк України.

 

Завдання 2   (усно)

Відредагуйте усно речення. За потреби скористайтесь довідкою.

НДІ розробила нові стандарти навчання.
НАН України провів конференцію археологів.
КПІ розпочала прийом заяв від вступників.
ЗМІ оголосила конкурс юних літераторів.

ДОВІДКА: Науково-дослідний інститут, Національна академія наук України, Київський політехнічний інститут, засоби масової інформації.

 

Диференційне завдання

* Спишіть сполучення слів,змінюючи складноскорочені слова їхніми повними відповідниками.

Зразок. Послуги СТО – послуги станції технічного обслуговування

Рішення оргкомітету, тренування на спортбазі, депутат ВР України, Харківська облдержадміністрація, голова міськради.

Хвилинка перепочинку.

Майбутній час: обіцянки

Обіцяю: неодмінно

Буду вчитись на «відмінно»,

І поводитися кльово,

І завжди тримати слово.

Обіцяю: буду в  русі,

Помагатиму бабусі,

Не палитиму ніколи,

А тим паче біля школи,

Вивчу  мови і столиці,

Бо воно мені згодить ся,

Та й по їду за кордон –

В місто Лондон чи Лондон...

Обіцяю пам’ятати,

Що таким я можу стати,

Як що зможу вчасно встати.

Бо такі смачні вони –

У дітей ранкові сни.

 

VІІ.    Підсумок уроку

Остання зупинка «Ключ до знань»

Чи справдились ваші очікування щодо уроку?

Чи поповнились ваші знання?

Чи отримали ви задоволення від уроку?

VІІІ. Домашнє завдання.

Вивчити пар. 25 вправа 196, 199* ст. 85-86


Теги: Власенко Я.В., слово
Навчальний предмет: Українська мова
Переглядів/завантажень: 246/19


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar