Головна » Українська мова

Розробка уроку «Стилістичні засоби фонетики (реалізація культурологічної змістової лінії) з української мови в 10-му класі»

Мета: повторити ознаки милозвучності української мови, складні випадки правопису м’якого знака й апострофа, норми вимови голосних і приголосних звуків;

розвивати мовлення, логічне мислення, пам’ять;

за допомогою мовленнєво- комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів повагу до матеріальних і духовних скарбів народу, почуття патріотизму.

Хід уроку

 

Вступне слово вчителя.

 Багато в Україні є мальовничих, незрівнянних, дивовижних куточків. Одним, напевно, з найкращих є Полтавщина

Гра «Асоціації».

  На дошці- серединка соняшника. Давайте прикрасимо його пелюстками. На парті у кожного з вас-пелюстка. Запишіть на ній слово, з яким у вас асоціюється Полтавщина. (Кожен  виходить до дошки, озвучує асоціацію й прикріплює на дошці).

Як ви думаєте, чому Полтавщина й соняшник?

( можливі відповіді учнів: однією із сільськогосподарських культур, які вирощують на полтавській землі є соняшник; до складу основних компаній – експортерів соняшникової олії входить і Полтавський ОЕЗ; соняшник від слова «сонячно», саме такі сонячні привітні люди живуть на Полтавщині).

Презентація- узагальнення

 -Полтавщина асоціювалася з опішнянсько керамікою, решетилівською вишивкою. До нас приїздять звідусіль, щоб замовити вишиванки. У Блакитній залі резиденції ООН у Нью- Йорку є наш гобелен «Древо життя». У Решетилівці замовляла сукні співачка Ніна Матвієнко. З 1995 року у Решетилівці започатковано виставку художніх виробів, яка з кожним роком набувала все більшої масштабності та розмаху й переросла в обласне свято народного мистецтва «Решетилівська весна».

 Карлівщина- відома писанкарством, яке започаткував Ігор Ніколаєвський. Традиційним стало проведення в Карлівці свята Писанки.

 Усім відомий Сорочинський ярмарок. Відвідавши його ви на власні очі побачите- чим славиться Полтавщина.

 Знають за межами області і про Миргородський курорт. Миргородська вода за властивостями подібна до тієї, що в Баден- Бадені- одному з найбільших курортів Німеччини.

 Полтавщина- особливе місце в історії української нації. У 1709р. Під Полтавою відбулася вирішальна битва Північної війни- Полтавська.

 Та найбільше багатство полтавського краю- це його талановитий народ. Полтавщина подарувала світу видатну художницю Катерину Білокур, легендарну полтавчанку, поетесу й співачку Марусю Чурай, народного філософа Григорія Сковороду, Українського письменника, зачинателя нової української літератури, автора «Енеїди», «Наталки Полтавки» І. П. Котляревського. Цей список можна продовжувати.

І сьогодні ми працюємо з тексом, який називається Полтавщина.

Робота з текстом.

Полтавщина

 Мила серцю, рідна наша Полтавщино!

 З тихими плесами річок, з мрійно – журливими вербами в кінці греблі, з біленькими хатками серед зеленого шумовиння садів, з м’якою й співучою говіркою, з гостинними людьми, з славною старовиною –такою ти завжди постаєш у нашій уяві.

 Країна лісових шумів і річкових заплав, несходжених луків, край грімкої звитяги й лицарства.

 А ще обов’язково з простою неспесивою дівчиною Наталкою, в барвистому народному вбранні, у стрічках та вінку, з коромислом через плече, з повними відрами прозорих криничних холодин – на щастя, і до щему в серці знайомою піснею.

 Полтавщино! Край мудрого мандрівника Сковороди й веселого Котляревського, великого Гоголя й видатної  художниці Катерини Білокур, відомого композитора Миколи Лисенка й великомученика – декабриста Муравйова – Апостола. Від далеких часів і селянських повстань долинає до наших днів чарівний спів Марусі Чурай.

 Земля незабутньої у віках Полтавської битви, увічненої в літературі генієм Пушкіна.

 Край відомих народних митців – майстрів писанкарства, вигадливих фантазерів- малярів по кераміці, співучо- лагідних ткаль і вишивальниць, які й  нині дивують своїм мистецтвом відвідувачів Великосорочинського ярмарку.

 І нехай були згасання, болі і втрати, нехай одне, що переживало себе, відтіснялося, змінювалося на яскравіше інше ( на довгій ниві це неминуче й закономірно, а ми беремо скільки віків), але, вірю, кожного разу святкуватимуть нові вияви безмежного таланту народу, його шукань краси. І діти,й онуки наші поклонятимуться перед священним вогнем мистецтва!

-У процесі роботи за кожну вправу виставляються бали (це буде самооцінка). Норми оцінювання на картках самоконтролю.

 

Прочитайте текст.

-У якому стилі написано текст?

-Який тип мовлення використовується?

2. Характерною ознакою всіх стилів української є милозвучність.

- Назвіть засоби милозучності української мови.

Вправа «Коректор». У тексті відшукати речення, у яких порушено правила милозвучності. (усно).

3.Вправа дослідження- відновлення.

Поставте, де треба ь і апостроф. Запишіть слова з ь і апострофом у зошити.

4.Фонетичний розбір.

1) з 2 абзаца записати слова фонетичною транскрипцією ( з ь, апострофом).

2)з 4 абзаца знайти 5 слів, у яких не співпадає кількість букв і звуків.

3) повний фонетичний розбір слова Полтавщина.

Підсумок.

Яка тема тексту? Яка ідея?

-Отже, нам є чим пишатися. Бо народилися й живемо у такому славному полтавському краї.

 5. Творча робота. Складіть звернення до жителів  Полтавщини.

Заключне слово вчителя.

Людина не вічна на цій землі. А діла, які вона залишає по собі, - ото корінь життя людського, з якого згодом проросте молоде буйне пагіння.

 

                                            Підготувала вчитель української мови й літератури Карлівської

                                             ЗОШ- ІІІступенів №3 Качалка Тетяна Василівна


Теги: фонетика, Качалка Т.В.
Навчальний предмет: Українська мова
Переглядів/завантажень: 1020/131


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar