Головна » Українська мова

Розробка уроку «Поділ іменників на відміни» з української мови в 6-му класі

Мета:

 повторити і поглибити знання учнів про іменник як частину мови,  пояснити принцип поділу  іменників  на відміни,  сприяти зміцненню  навичок визначення відмін іменників, їх виділення і розрізнення у реченнях;

розвивати логiчне мислення, творчі вміння використовувати іменники у власних висловлюваннях;
виховувати дбайливе ставлення до природи.

Тип уроку:     урок  вивчення нового матеріалу

Обладнання:  підручник, таблиці, відео для проведення фізхвилинки, зарядки для очей.

Хід уроку

І. Організаційний момент

- Доброго дня, діти! Погляньте за вікно. Надворі – осінь! Вона може бути різною: може бути сонячною, теплою, золотою, а може бути похмурою, непривітною, як сьогодні. Одним словом, мінлива пора року! Сподіваюсь, що ваші знання, отримані сьогодні на уроці, будуть  не мінливими, а постійним й міцними.

ІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку

Вже кілька уроків ми вивчаємо іменник. Зараз на дошці ми позначимо все, що нам про нього відомо (самостійна частина мови, змінюється за родами, числами, відмінками, називає предмет, може означати абстрактну назву або конкретну, загальну чи власну, вказувати на істоту чи неістоту). Сьогодні  ж ми познайомимося з принципом поділу іменників на відміни.                                          (Учні  записують  дату й тему у зошит)

ІІІ. Мотивація діяльності учнів

Ці знання нам необхідні для того, щоб правильно  змінювати іменники і писати  їхні закінчення.
Сьогодні ви повинні навчитися розрізняти та правильно визначати  відміни іменників; застосовувати набуті знання на практиці;

ІV. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок школярів

При поділі іменників на відміни враховується рід слова та його закінчення, отже нам необхідно повторити  роди іменника!
Давайте пригадаємо скільки родів є у іменника?(4 – жіночий, чоловічий, середній, спільний). Послухайте народний переказ про осінь.

Завдання. В тексті знайдіть іменники, визначте усно їхній рід.

       За народним переказом, Осінь - старша дочка  Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи осінь на Землю,     Сонце сказало їй:

- Забирай все моє багатство. Я віддаю тобі і все моє золото. Будь щедрою і люди полюблять тебе.

      І Осінь, як ви бачите, виконує наказ Сонця.  Кожного року  вона приносить нам щедрі дарунки  полів і садів  і чарує нас своїм осіннім золотом.

У тексті не було  іменників  спільного роду, наведіть приклади самостійно.

 

V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу

1. Відтворення теоретичних відомостей, застосування яких буде потрібним на уроці.

1) Розглянути теоретичний матеріал  в підручнику с. 106  і дати відповіді на запитання:

- Що треба зробити, що визначити до  якої відміни належить іменник?

- Які іменники не належать до жодної відміни?

2) Колективна робота з таблицею у  підручнику на  с. 107

Дати відповіді на запитання:

 Скільки існує відмін іменників?
Які іменники належать до I відміни? До II? До III? До IV?
 

VІ. Усвідомлення здобутих знань, удосконалення загальнопізнавальних умінь з теми   

Виконання вправи 225 (іменники згрупувати за відмінами й записати у 4 колонки)
Гімнастика для очей «Осінь» (учні спостерігають за листочками й повторюють рухи очима)
 Фізхвилинка. Вчитель. Але листочки не відлетіли далеко, а зупинились на ваших партах й допоможуть провести нам фізхвилинку (учні виконують різні вправи з листочками під музику – відеофайл  до пісні «Наступила осень»)
Вчитель. - Сьогодні до нас завітали науки про мову, з якими  ми вже знайомі. Отже, Лексикологія.

- Що вивчає лексикологія?

              - Вона принесла таке завдання: за лексичним значенням

[Принцессы Диснея PHOTOIMP] впізнати назву предмета, визначити відміну іменника.

(Відповіді заздалегідь надруковано, учні приклеюють їх на дошці

під відповідною відміною)

Скляний ящик з водою для риб. (Акваріум).
[Лексикологія]  Дитинча корови (Теля)
Рослина з великими жовтими зернами, які зібрано в качани.

( Кукурудза).

Колекція засушених рослин.(Гербарій).
Найдорожча у світі людина (Мати)
Купа дров, або хмизу, які горять. (Вогнище).
Установа, в якій виготовляють і продають ліки. ( Аптека).
Лісова перелітна пташка, яка не в’є гнізда і підкидає свої яйця в чужі гнізда.

 ( Зозуля).

Прилад для визначення сторін світу. ( Компас).
Лісовий кущ, на якому ростуть горішки.(Ліщина).
Почуття задоволення, втіха, приємність (Радість)
Споруда з цегли або каменю, признач. для опалення приміщення, випікання хліба та інших борошняних виробів, варіння страв, напоїв і т. ін. (Піч)

 

(Вчитель показує зображення Фразеології)

Що вивчає ця наука про мову?

[vector262 p_id4.eps] Вчитель. Давайте поглянемо, які завдання вона підготувала.

Завдання. Пояснити фразеологизм, знайти іменник, визначити його відміну.

Ведмідь на вухо наступив – відсутність музичного слуху.
Вкласти душу – здійснити що – не будь з великою любов’ю.
Втерти носа – довести свою перевагу над будь – ким.
Гострий на язик – про людей, здатних дотепно і влучно говорити.
[Фразеологія] Грати першу скрипку – бути головним у якій  - не будь грі.
Мати куцу пам'ять – швидко забувати
Друге дихання – новий прилив сил.
Мотати на вус – придивлятись, прислухатись до чого – небудь.
Обвести навколо пальця – спритно обдурити.
Знайти спільну мову – порозумітися з  ким – не будь
З чистою совістю- про чесну людину, яка не вчинила поганого вчинку
Як сіль в оці - бути неприємним, завдавати прикрощів кому-небудь; заважати комусь або дратувати когось;

 

Творча хвилинка

Подивіться на картину Іллі Остроухова. Вона називається «Золота осінь».

 

Що на ній зображено?

Завдання. Доберіть  інші назви до картини, використовуючи іменники другої відміни. («Жовтень», «Листопад», «  У осінньому парку»)

 

Виконання ситуативна вправ

 Засперечалися два учні. Один із них доводив, що слово консерви  належить до ІІ відміни, інший – до І. Раптом за спинами вони почули Андріїв  голос: “Але ж це слово…”

Як ви думаєте, що хотів сказати Сергій?

 

VІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

Тестові завдання.

 

З’ясуйте відміну іменника дівчинка:

М) перша;

А) друга;

Б) третя;

В) четверта.

 

До якої відміни належить  іменник щастя:

П)перша;

У)друга;

Р)третя;

К)четверта.

    3.   Вкажіть відміну іменника старість:

І) перша;

М) друга;

З)  третя;

Ч)  четверта.

    4.  Вкажіть відміну іменника санчата:

І) перша;

М) друга;

З)  третя;

И)  до жодної відміни не належить.

 

    5.  Вкажіть відміну іменника ім’я:

О) перша;

М) друга;

З)  третя;

К)  четверта.

 

    6.  Вкажіть відміну іменника мати:

І) перша;

М) друга;

А)  третя;

И)  четверта.

 

КЛЮЧ: слово  «МУЗИКА»

Вчитель. Ви здивовані? Це слово буде пов’язане з домашнім завданням

VІІІ. Підведення підсумків уроку. Аргументація оцінок.

Вчитель. Давайте підведемо підсумки. Закінчить речення.

- Сьогодні на уроці ми вивчали…

- Я зрозумів…

- Я навчився…

 

ІХ.  Домашнє завдання.  Придумайте « музичні» слова – такі, в яких є сполучення букв, що відповідають назвам нот, позначте відміну (12 слів)


Теги: Гавриш Т.В., іменник
Навчальний предмет: Українська мова
Переглядів/завантажень: 623/115


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar