Головна » Українська мова

Розробка уроку «Означено-особові речення. Тренувальні вправи» з української мови у 8-му класі

Мета уроку.  Поглибити знання учнів про односкладні речення;формувати  уміння розрізняти речення односкладні і двоскладні, визначати в односкладних  реченнях граматичну основу, поглибити вміння аналізувати  означено-особові речення, моделювати  й конструювати  їх відповідно до комунікативного завдання; розвивати зв’язне мовлення, логічне і критичне  мислення, пам'ять,  увагу; сприяти вихованню в учнів бажання не засмічувати навколишнє середовище.

Тип уроку. Формування умінь і навичок

Обладнання. Підручник,  дидактичний матеріал, словники.

Міжпредметні зв’язки. Уроки для сталого розвитку,екологія,технології.

Очікувані результати:

Знати:

Визначення означено-особових речень

Уміти:

Виділяти означено-особові речення з-поміж інших видів односкладних речень
Використовувати означено-особові речення у своєму мовленні.

 

Чисто не там, де метуть,

А там, де не  смітять

 

Хід уроку

І. Організаційний  момент

1) Всі мерщій сідайте, діти,

Домовляймось не шуміти,

На уроці не дрімати,

Руки вчасно підіймати.

І щоб не було мороки,

Всі готові до уроку?

Тож гаразд, часу не  гаймо,

І урок розпочинаймо.

         

2)Аутотренінг

Я –спокійний.

Я- школяр.

Я – особистість творча.

Я вмію думати, аналізувати, висловлювати свої судження.

Я прислухаюся до думок товаришів,ціную їх,беру до уваги.

Я хочу знати більше.

Я поважаю себе й свого вчителя.

Я вірю в те,що добре працюватиму на уроці,бо дуже цього хочу.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.  

Оголошення теми, мети, завдань уроку.

Девіз уроку:

Не просто слухати, а чути,

Не просто дивитись, а бачити,

Не просто відповідати, а міркувати,

Дружно й плідно працювати  

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Словниковий диктант.

Аеропорт «Бориспіль», станція метро «Ботанічний сад», готель «Київ», магазин «Каріна», Київський вокзал, станція  Шепетівка, вулиця Шовкова, смт Софіївка.

2.  Робота з підручником.

- Повторне  читання теоретичного матеріалу підручника про означено - особові речення (Хвилина читання)

 3. Термінологічний диктант.

1) Підмет і присудок – це головні члени речення, (граматична основа).

2) Речення, граматична основа якого складається з одного головного члена речення, називається односкладним.

3) Дієслово має два числа – однину і множину.

4) Дієслово має три способи – дійсний, умовний,наказовий.

5) Є такі види односкладних речень з головним членом у формі присудка: означено-особові; неозначено-особові; узагальнено-особові; безособові.

6) Односкладні речення з головним членом у формі підмета називаються  називними.

7) Дієслово має три часи – теперішній, минулий, майбутній.

8)Односкладне речення головний член якого означає дію, яку виконує конкретна особа називається означено-особовим.

9) Головним членом в означено-особових  реченнях можуть  виступати дієслова у формах: 1-ї та 2-ї особи однини і множини теперішнього чи майбутнього  часу дійсного способу; 2-ї особи однини й множини називного способу

4.Сенкан.

1. Означено-особові речення

2. Односкладні, лаконічні

3. Головний член означає дію, яку виконує визначена особа

4. Вживаються в художньому та розмовному стилі

5. Синтаксична одиниця

ІV. Формування умінь та навичок учнів.  

- Діти, застосуємо теоретичні знання на практиці.

Робота в групах.

Записати речення, вказати головні члени речення і частини мови в ньому. Визначити  час, число спосіб, особу головного члена

1.Вимикай непотрібне світло. (І група)

2. Зберігай тепло в домі, класі. (ІІ група)

2. Робота біля дошки.

Записати речення, зазначити в дужках біля кожного головного члена форму вираження, підкреслити головні члени речення.

Поради дітям і дорослим з енергоефективності

Викидай сміття в урну.
Вимикай непотрібне світло.
Зменшуй витрати води.
Використовуй папір дбайливо.
Дбай про прозорість скла.
Зберігай тепло в домі, класі.

3. Лінгвістичне дослідження (візьмемо з екологічного плакату, що висить в парку містечка Коростень, Житомирської області).

Запрошуємо всіх до відпочинку,

Чекаємо свідомого вчинку:

Сміття, що потребує утилізації,

Доправте до осередку цивілізації

Що означає слово утилізація,  з’ясуємо із словника іншомовних слів. (Робота із словником)

4. Фізкультхвилинка .

Піднімаймо руки вгору,

Нахиляймося додолу,

Не згинаймо власні ноги,

Як торкаємось підлоги.

Який вид односкладних дієслівних речень використано у вірші.

(Розповідь учителя про стилі використання односкладних означено-особових речень.)

5. Творча робота в парах. 

Скласти 3-4 гасла на тему «Борімося за чистоту»

Викидай сміття в урну.
Відмовся від пластикового посуду
Користуйся сумкою для покупок
Використовуй тару повторно
Сортуй сміття

 1.Вправа «Порада» (Вказати форму вираження головного  члена речення, підкреслити головні член).

 

ІV. Підсумки уроку. Оцінювання.

Сьогодні на уроці

Узнали…

Запам’яталося…

Сподобалося…

Здивувало…

А ще…

V. Домашнє  завдання.

1.Виписати з художніх творів 10 означено-особових речень.

2.Повторити правопис складних прислівників.


Теги: Зубко В.В., особові речення
Навчальний предмет: Українська мова
Переглядів/завантажень: 140/8


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar