Головна » Українська мова

Написання прислівників

Мета: повторити й поглибити знання учнів про прислівник як частину мови, сприяти зміцненню навичок написання прислівників, формувати загальнопізнавальні вміння знаходити прислівники в текстах, визначати їх роль у реченнях; розвивати творчі вміння використовувати прислівники у власних висловлюваннях; за допомогою мовленнєво-комуніка­тивного дидактичного матеріалу виховувати любов і повагу до українського слова, сумлінне   ставлення до навчання.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок  з елементами поглиблення

Обладнання: таблиці, картки з індивідуальними завданнями.

 

                         Хід уроку

 

І.. Організаційний момент.

1 Установчо-мотиваційний етап

2. Повідомлення теми та завдань уроку.

 

 Епіграфом нашого уроку є слова Олени Матушек:

                                   Порятуйте красу-

                                   І вона порятує вас!

- Як ви гадаєте, діти, яку красу нам слід рятувати?

(Потрібно рятувати, тобто оберігати красу природи; цінувати все прекрасне, що створене руками людей; треба бути ввічливими, чуйними, вихованими; необхідно знати укр. народні свята, обряди, пісні, тому що вони дуже гарні).

Правильно, а досягнути цих скарбів ми зможемо, вивчаючи нашу державну мову- ніжну, солов їну, барвінкову. Сьогодні ми знову подорожуємо у світ Цікавої Граматики.

 

Але граматика буває цікавою тільки для тих, хто наполегливо працює, логічно мислить і завжди дає відповіді на такі питання:

 

Де? Куди? Звідки? Як? Яким способом? Чому?  До якого часу? Через що? З якої причини? Скільки? Якою мірою? Для чого? Навіщо?

 

Яка ж частина мови відповідає на ці питання? (прислівник).
Сподіваюсь, що ви будете працювати на уроці добре, і не тільки добре? А як ще ви, діти, повинні працювати? (відмінно, сумлінно, дружно, гарно, активно, старанно).
Ви почали урок впевнено, діловито.  Мені залишається лише повідомити тему уроку: правопис прислівників.  Сьогодні ми будемо тренувати зорову і слухову пам`ять лінгвістичними іграми, бо від грамотності людей  залежить і доля, і краса української мови.

 

-На дошці записано вислів відомого педагога Костянтина Ушинського:

                        Мріяти – легко й приємно,

                        Думати- важко.

 

Я хочу, щоб ви в кінці уроку дали відповідь на таке питання:

Чи справді думати важко?

 

ІІ Актуалізація опорних знань, умінь та навичок  учнів.

Пояснювальний словниковий  диктант.

По-українські, по-вашому, віч-на-віч, сила-силенна, по-друге, десь-то, як-от, зроду-віку, мало-помалу, де-таки, хтозна-куди, будь-як, більш-менш, уголос, стиха, спершу, до завтра, з боку на бік.

Визначте способи творення  прислівників

 

    Небагато, ніколи, дбайливо, по-заячи, здалеку, ледве-ледве,

 

    гаряче, ліворуч, тяжко-важко.

 

Знайдіть помилки у наведених реченнях.

-Одного разу, діти, наш Андрійко замріявся на уроці...

 

Учень читає напамять вірш „Андрійко замріявся”

               Йде урок. У класі тиша.

               Учні всі старанно пишуть.

               Вчитель їм слова диктує,

               Та Андрійко їх не чує.

               Чистий зошит у Андрія.

               Ні, хлопчина не хворіє-

               Він, відклавши ручку, мріє.

               Ось він в космос полетів...

               Ось полює на китів...

               Все він може, все  уміє,

               Та, на жаль, лише у мрії.

Учитель: А в житті – звичайна двійка

                Знов чекає на Андрійка.

 

-Ваше завдання знайти помилки, які допустив Андрійко.

Поспішай по_вільно! 2.Якщо напам`ять свою непокладаєшься, то краще запиши. 3. Вивчено все на пам`ять. 4. Пасажир сів востаннє купе.

 

4. Індивідуальна робота з картками. Утворити від поданих слів прислівники, пояснити їх    правопис.

(4 учня)

Невблаганний

Старанний

Сонний

Страшенний

Законний

Незрівнянний

Несказанний

Щоденний

Вірно записати не і ні у прислівниках.

(виконують всі, крім чотирьох учнів)

(Не) легко, (не) ввічливо, (не) дорого, а дешево, (не) довірливо,

(ні) де, (не) зворотно, (не) ясно, а смутно, (ні) туди (ні) сюди,

(ні) коли, (не) боязливо, а сміливо, (ні) куди, (не) забаром,

(не) гайно, (не) глибоко, а мілко, (не) глибоке, (ні) холодно,

(ні) жарко.

(перевірка індивідуальних робіт)

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

 

6. Утворити ступені порівняння  прислівників

-Одного разу з Марком  трапилася така історія:

                       Не мороз ти-

                       Просто злюка.

                       Ти звідкіль

                       До нас постукав.

                       Закував доріжки,

                       Простудив ще й ніжки.

                       Я у школу не пішов

                        І у всьому винен знов.

-Де ж ти був, Марк?

- На рибалці.

- Чи багато риби ти спіймав?

- Жодної!

-А подивись, яка у нас ополонка і скільки риби тут є.  Але кожна рибка-прислівник, від якого треба утворити ступені порівняння.

 

1) швидко-швидше, значно швидше, найшвидше, щонайшвидше

2)тепло –

3) красиво-

 4)гірко

5)тихо

6)завзято

7)рішуче-

 

7. Гра „Спіймай прислівник”

-Я читаю загадки, а ваше завдання „спіймати”  прислівники і записати їх у зошити

 

Що росте догори коренем? (бурулька)

Зроду рук своїх не має, а узори вишиває. (мороз)

Ввечері вмирає, а зранку оживає. (день)

Що тепліше від одного кожуха? (два кожухи)

Що найм`якше, коли сплять? (кулак)

По сінях то так, то сяк, а  в двері ніяк (двері)

-Складіть речення з 3 прислівниками.

 

-Прочитайте загадку.

Взимку гріє, навесні тліє, влітку вмирає,  восени оживає (сніг)

-Назвіть прислівники.

-Яким одним словом можна замінити ці прислівники? (рік)

-Доберіть до цього слова споріднені прислівники (рік у рік, щороку, щорічно, круглорічно)

 

   8. Замість крапок поставити и чи і

По-товариськ.., по-людськ... верх... навкруг.., поноч.., мовчк.., угор.., трич... навшпиньк.., двіч.., по-козацьк...

 

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

Бесіда з учнями

-Яка частина мови називається прислівником?

-Яким членом речення найчастіше буває прислівник у реченні?

-Які ступені порівняння має прислівник?

-Якими способами творяться прислівники?

-Від чого залежить написання н та нн у прислівниках?

-Розкажіть про написання не і ні з прислівниками?

-Коли в кінці прислівників пишеться и, а коли і?

-Коли прислівники пишуться через дефіс, разом, окремо?

 

-На початку уроку я задала вам питання:”Чи думати важко?Як ви вважаєте?”

 

ІV. Підсумок уроку

- Запам`ятайте нові рядки Олени Матушек:

         Порятуйте красу-

         У привітному доброму слові.

         Порятуйте красу-

         У відправленім вчасно листі.

         Ви її порятуйте

         В своїй безкорисній любові,

         Ви її порятуйте

         В душевній своїй чистоті

 

-Чи цікаво було підійматися сходинками знань?

-Отже, краса знань рідної мови врятувала вас!

 

-Перш, ніж попрощатися з гостями, поясніть, будь ласка, як     

  слід писати слова (до) побачення, (до) зустрічі?

 

 Плекайте в серці кожне гроно,

     Прозоре диво калинове.

     А таким дивом калиновим

    Є, звісно, материнська мова.

 

Любімо її, шануймо й вивчаймо!

 

- Гостям не скажем „прощавайте”,

 Бо ще зустрінемось не раз.

А доведеться- завітайте

У нашу школу, у наш клас.

 

Оцінювання

 

V. Домашнє завдання

Стор. 78 (запитання на повторення )

Впр. 233


Теги: Голикова О.М., прислівник
Навчальний предмет: Українська мова
Переглядів/завантажень: 688/181


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar