Головна » Українська мова

Круїз океаном Лексика

Мета. Начальна – узагальнення матеріалу з  теми «Лексика»; закріплення  знань з даної теми;  ліквідація прогалин у  знаннях з даного  розділу. Розвиваюча - оволодіння нормами літературного мовлення; вміння аналізувати, співставляти і роздумувати, логічно висловлювати свої думки; розширювати словниковий запас. Виховна – виховання бережного ставлення  до рідної мови, слова; формування позитивної мотивації до предмета.

Тип уроку –  урок повторення й узагальнення

Форма уроку – дидактична гра

Обладнання: 1 ноутбук учителя; мультимедіапроектор.

 

Хід уроку

                   Відео «Шум моря, крик чайок»

                                    Гості займають свої місця

І. Емоційне налаштування на урок.

Добрий день, гості і діти!

Дзвоник всім нам дав наказ:

До роботи швидше в клас.

Біля парти станемо чемно,

Хай мине час недаремно.                                                                                                        

Любі діти, у наш клас завітали люди гарні.                                                             

Привітайте в добрий час гостей посмішкою щиро.                                                    

Будьмо старанні усі,                                                                                                       

Сідайте на місця свої.

Я загадаю вам загадку, а відгадку ви подаруйте один одному.                                                   

Є у радості подруга у вигляді півкруга. Що це?

     Так, діти, це посмішка. Тож посміхніться один одному і постарайтеся зберегти гарний настрій на весь день.  Я сподіваюся, що після нашого уроку ваш настрій не погіршиться, а ваші знання поглибляться.                                                                                        

ІІ. Повідомлення теми і мети.

Слово вчителя:  (Слайд № 2) Звучить пісня Ю.Антонова «Море, море»

Шановні гості, любі діти! Я рада вітати Вас на борту нашого парусника «Рідна мова»!

         День сьогодні  особливий. Особливий тому, що ми відправимося в круїз по безкрайньому океану….

         Ось тільки я забула, як він називається.

Спробуйте разгадати ребус, і ви все відразу зрозумієте. (Слайд  № 3).

- Правильно, океан Лексика. Молодці!

Я рада вітати вас на борту нашого парусника «Рідна мова»!

 

- Мета нашого круїзу- узагальнити вивчений матеріал з теми «Лексика». Адже Лексика – це величезний  океан невідомого. Щоб ми змогли відправитися у далеку путь, необхідно мати лінгвістичні знання, які допоможуть вам не збитися з курсу.

 

- А тепер відкрийте суднові журнали (зошити) і зробіть перший запис:

 Десяте квітня. Класна робота. Узагальнення знань із теми «Лексика».

 

- А  що таке лексика, що вивчається в цьому розділі? (відповіді учнів)

   А що таке лексикологія?

 

- Я надіюсь, що вашого словникового запасу вистачить до кінця подорожі.

Але перш ніж відправитися в дорогу, я пропоную ознайомитися з курсом нашого корабля.  А ось і карта океану. (Слайд № 4).

- На яких островах ми побуваємо? (відповіді)

- Ще ми познайомимося з їх жителямими.

- Як капітан,  я буду спостерігати за роботою своєї команди і в кінці подорожі відзначу кращих.

Отже, у путь!

 

ІІІ.   Повторення й узагальнення вивченого матеріалу

 

 2. Острови Однозначних і багатозначних слів. (Слайд № 5).

 

- Діти, бачу землю! Так це ж Острови однозначних і багатоозначних слів

                            

Скоріше розкажіть про жителів цього острова? (відповіді).

- Жителі Острова однозначних і багатозначных слів дуже дружелюбні і бажають з вами познайомитися. Вони пропонують нам погратися. Ось їх завдання. (Слайд № 6)

Доведіть, що слово ЗІРКА– багатозначне.

 

Завдання

Перед вами 5 речень, запишіть слова в зошит під цифрами різні значення цього слова. Дивіться слова для довідок. Вони допоможуть вам у роботі.

Для довідок: небесне тіло, знаменита людина, геометрична фігура, морськое тварина, нагорода.

1. На уроці образотворчого мистецтва ми малювали п’ятикутну зірку.

 2. На нічному небі зійшла зірка.

3. Морські зірки - хижаки,  які харчуються  молюсками.

4. Мій дідусь був нагороджений орденом Червоної Зірки.

5. На сцені виступали всі зірки української естради.

 

Висновок: отже, слово зірка має  скільки значень? (5) Значить, воно…..(багатозначне)

-Молодці, діти.

 

(Слайд № 7).

 

 -Ви тільки подивіться. Жителі цього острова вирішили нам подарувати провідну зірку.

А хто знає, що означає цей вираз?

- А тепер давайте знайдемо  значення цього слова у словнику і порівняємо з вашими припущеннями. У якому словнику ми шукатимемо потрібну інформацію?

(Слайд № 8).

- Тепер вона нам буде вказувати правильний шлях..

- Друзі, а де можна знайти інформацію про лексичне значення слова?

 - Правильно,  у словниках.

- Отже, ми прибуваємо в місто Словників.

(Слайд № 9).

- Тут почесними жителями є словники. Вони дуже розумні і начитані.

Які словники ви знаєте? (відповіді)

 

- Про що вони можуть нам розповісти?

- А якщо немає під рукою звичайного словника? Яким чином можна дізнатися про значення того чи іншого слова? (Звертаємося до електронних словників: Вікіпедія, Словопедія,Словники)

- У нашій бібліотеці зберігається багато  словників. І мені дуже хочеться, щоб вони стали вашими вірними помічниками

 

3. Острови Прямого і Переносного значення.               (Слайд № 10).

 

– А що це за острови такі? Що ви знаєте про них?

 

- Діти, жителі острова попросили нас виконати секретне завдання.

Слайд № 11              

Подивіться на картинки і скажіть, які словосполучення вжито в прямому, а які в переносному значеннях.

  Слайд № 12                      

 

  Слайд № 13              

 

- Придумайте і запишіть свої приклади.

                    

- Все правильно. Ви просто молодці. За це ви отримуєте  нагороду - гору золота.       (Слайд № 14)                

 

 

- А в якому значенні вжито це словосполучення?

- Свою місію ми виконали. У  путь!

 

ФІЗХВИЛИНКА   (звучить шум моря)

 

А зараз перевіримо, чи знаєте ви команди капітана корабля. Слухайте і виконуйте його команди.

 

 4. Острів Синонімів. (Слайд № 15).

- Діти, ми прибуваємо до  острова Синонімів. Його жителі такі дружні і схожі, що їх інколи важко відрізнити один від одного, але це зробити можна. Що ви про них знаєте?

- Але  трапилась біда: серед них з’явились зрадники. Синоніми просять нас допомоги. Давайте їм доможемо і  знайдемо третього зайвого.

 

Завдання «Третє зайве »          (Слайд № 16)  

А) вогонь, дим, полум’я

Б) алфавіт, азбука, чистописання

В) ураган, дощ, буря

Г) сміятися, плакати, ридати

Д) близько, далеко, поряд                                           

 

-Молодці. Тепер вони знають зрадника в лице і будуть  дуже обережні.

 Діти, наші синоніми весь час потрапляють у неприємні історії.

 

  На острові трапилась повінь. Багато синонімів загубились і не можуть знайти одне одного. Давайте допоможем їм возз’єднатися.

Завдання  «Знайди пару»                   (Слайд № 17)

 

Баритися                  Родина     
Бадьоро                    Метикувати       
Сім’я                        Жваво
Люб’язний               Гаятися
Дружно                    Делікатний
Міркувати               Злагоджено

 

- Прекрасно! Тепер наші друзі разом і дуже щасливі.

 А ми можемо продовжити нашу подорож.

 

5. Острів Омонімів                          (Слайд № 18)

 

              Послухайте вірш. Про що в ньому  розповідається?

 

Я візьму легенький прут,

Пожену гусят на Прут.

Хоч купатиму не в милі –

Стануть чисті всі та милі.

 

Гей, стрільці, хапайте луки,

Тай біжіть бігом на луки!

Комарня там вельми сита –

Настріляйте зо три сита!

 

ну й охочий мій брат Ігор

до усяких живих ігор.

Де яка у світі гра є –

Залюбки у неї грає.      (Г.Бойко)

 

- Діти, я так нічого і не зрозуміла.  Може, ви знаєте? (Відповіді)

- Ох, і молодці ж ви!..  Правильно, це омоніми. А що ви про них знаєте? (Відповіді)

- Отже, ми прибуваємо на острів Омонімів.             (Слайд № 19)

 

Завдання

 Послухайте сценку і знайдіть у ній омоніми.

Зустрілись два друга: Сашко і Матвій. Сашко сказав:

– А у мене вдома вівсянка!

– Подумаєш, – сказав Матвій, – у мене дома теж вівсянка.

– Подобається  вівсянка! – додав Сашко.

– І мені! – сказав Матвій.

– Вона жовта, гарна така!

– І смачна. Особливо з молоком!

– Як це– смачна! Як це – з молоком? – здивувався Сашко.

– Та так. А ще  смачна з  маслом чи цукром.

– Та ти про що говориш?! – сплеснув руками Сашко.

– Як це – про що? Про вівсянку! – відповів Матвій.

– Про яку вівсянку?

– Про звичайну вівсянку. А ти про яку?

– І я про звичайну. Про ту, що в нашому саду жила і пісні співала.

– Каша пісні співала?! – здивувався Матвій.

– Яка каша? Не каша, а пташка. Птаха вів-сян-ка! Не чув про таку, чи що? – розсердився Сашко і додав: – Гайда до мене – мою вівсянку слухати.

– Гайда! – погодився Матвій. – А потім до мене – мою вівсянку їсти!

І друзі побігли.

 

 - Так ось, омоніми тут – вівсянка. Що мав на увазі кожний хлопчик?  

(Слайд № 20)

                                               

Спасибі вам, діти. Я тепер омоніми ні з якими словами не сплутаю.

 

6. Острів Антонімів.                                         (Слайд № 21)

 

- А  попереду видніється ще острів. Оь що я прочитала про нього і його жителях у журналі  «Гео». На ньому живуть дуже різні люди. Всі  вони з протилежними характерами: розумні й дурні, чесні й брехливі, сміливі й полохливі.

- Скажіть, до якого острова ми прибуваємо? (відповідь дітей - Антонімів). Правильно.                                       

 

                                                       (Слайд № 22)     

 

- На жаль, ми не можемо причалити до берега, тому що в океані штиль.  Але вихід є. Відгадавши загадку, ми вирішимо всі проблеми.

                                                        (Слайд № 23)

 

Буває він добрий,

Буває він злий.

У відкриті вікна

Неждано влетить,

То щось прошепоче,

То  загуде,

Притихне, полине,

Знову прилине,

То здума по морю

Хвилі ганять. 

 

 - Вітер. Прекрасно! Він надимає наші паруса -  і ми на острові Антонімів.

 

                                                    (Слайд № 24)

-Жителі цього острова дуже люблять розгадувати кросворди і пропонують нам пограти.

 

Завдання  «Добери  правильний антонім».                    (Слайд № 25)

 

До даних слів доберіть антоніми й запишіть у зошит правильні відповіді.

Сильний                                       слабий
 Свято                                           будень
Молодий                                      старий
Шлях                                            дорога
Вгору                                            вниз
Сумувати                                     радіти                                   
Сухо                                              мокро
Згадати                                          забути

 

- Добре. І з цим завданням ви впорались.

 

ГІМНАСТИКА ДЛЯ ОЧЕЙ

 

- Що  ж, наш круїз подходить до кінця, і нам пора повертатися на корабель. 

Але ж ні! Он видніється ще один острів. Та який! Острів Скарбів!!!

                                                         (Слайд № 26)

 

                                  Та щоб скарби стали нашими, потрібно виконати тестові завдання.

                                            (Слайд № 27)

                                                                                          (Слайд № 28 )

–Але що це? Пірати захопили наш парусник і вимагають виконати їхні умови- виконати підсумковий тест на відмінно.Усе залежить від вас. Вперед до перемоги! 

 

-(Слайд № 31 )- Ура! Ви звільнили наш корабель. Тепер ми можемо відправитися  додому.

 

Підсумок уроку: (Слайд № 32)

 

- А що вам запам’яталося під час круїзу океаном Лексика?

 

- З яким настроєм ви повертаєтеся додому?

 (Слайд № 33)

- Намалюйте і  покажіть мені смайлики.

 

Виставлення оцінок.

Д/з не пропонується.


Теги: Назарець Т.В., лексика
Навчальний предмет: Українська мова
Переглядів/завантажень: 640/158


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar