Головна » Українська література |
Мета: продовжувати опрацювання ідейно-художнього змісту творів, характеризувати вчинки і поведінку головних героїв, виразно переказувати цікаві епізоди; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, пам'ять; зіставляти описане з реальним життям; виховувати почуття любові до художнього слова, позитивні риси характеру на прикладі головних героїв, розвивати інформаційну, мовну, полікультурну компетентності. Тип уроку: комбінований Вид уроку: інтерактивний: урок- подорож Обладнання: підручник, ілюстрації до твору, скринька із предметами, асоціативне сонце, презентації, кросворд,
«Дитинство –щоденне відкриття світу. Потрібно, щоб це відкриття стало перш за все пізнання людини і Вітчизни» В. Сухомлинський Хід уроку
І. Організаційний момент Вчитель. Наше життя цікаве і розмаїте, багате на пригоди, цікаві зустрічі, приємні враження. Але ми часто цього не помічаємо, а біжимо, поспішаємо, і самі не помічаємо, як багато важливого пройшло повз нас, не відклалось у душі. А письменники мають таку здатність підмічати і розповідати про це на сторінках своїх творів.( слайд № 2) Відомий французький письменник Антуан де Сент Екзюпері сказав: « Усі дорослі спочатку були дітьми, тільки мало хто це пам’ятає». І справжнім дитячим письменником стає лише та людина, яка зберігає у серці весь розмаїтий світ дитинства. ( слайд № 3) Це можна сказати і про англійського письменника Роберта Льюїса Стівенсона й українського Ярослава Стельмаха, творчість яких ми з вами вивчаємо. І ми хочемо запропонувати вам сьогодні здійснити подорож разом з героями їх творів у пошуках скарбів. ( слайд №4)
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів ( Прошу мандрівників об’єднатись у дві команди за варіантами і направитись у порт. Подальшу подорож ми будемо здійснювати на кораблях)
1 Завдання Проведемо акродиктант, за допомогою якого ми довідаємось, на яких саме кораблях наші команди відправляться у подорож за скарбами І команда 1 Кого боявся побачити Біллі? ( Моряка на одній нозі) 2 Що почав кричати власник потворної голови в озері, коли в неї влучили каменем? ( Рятуйте ) 3 Як називався корабель, на якому вирушили за скарбами наші герої? ( «Іспаньола») 4 Що вирили хлопці, щоб впіймати страховище з озера? ( яму) 5 На якого звіра хлопці хотіли впіймати химеру? ( курку) 6 Що отримав Біллі від сліпого? ( чорну мітку) ІІ команда 1. Яким назвав Сергій те, що плавало озером? (Неймовірним) 2. Яку назву мав трактир? ( Адмірал Бенбоу) 3. Як звали одноногого пірата? ( Джон Сільвер) 4. Як звали вчительку біології? ( Ірина Семенівна) 5.Ім’я автора твору « Митькозавр з Юрківки»?( Ярослав) 6. Назва корабля пірата Флінта? ( «Морж»)
Добре, команди впорались з першим завданням і ми вирушаємо у подорож на наших кораблях » Мрія» та « Надія».(слайд № 5,6) Екіпажі просимо зайняти свої місця, вибрати капітанів. На шляху до острова буде багато перешкод, подолавши які команди отримають винагороду.
ІІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу: Завдання 2.Кораблі прямують до півострова « Довіра»( слайд №7)
Капітани відповідно до карти розробляють маршрут подорожі ( для них робота з орієнтування на місцевості) Наскільки вправно наші капітани виконають це завдання? Капітани отримали завдання і готуються
Завдання для капітанів. Який епізод відтворений? Продовжіть уривок І команда ( завдання для капітана) « Ми захоплено схилилися над Василевою долонею… У жовтогарячому злитку застигла навіки маленька комаха…» ІІ команда ( завдання для капітана) «- Ти можеш заперечити, - он де той Зондський архіпелаг і Мозамбікська протока. Там є умови зберегтися кому завгодно…» ( повна правильна відповідь у 5 черепашок)
а екіпажі повинні пройти успішно коралові рифи, щоб отримати необхідний запас їжі Завдання 4. Риф № 1 ( Слайд № 8,9) Кросворди
Наші кораблі успішно пройшли рифи і відпочивають на півострові « Довіра», де можуть поповнити запаси їжі за зароблені під час подорожі кошти. Капітани успішно виконали завдання і кораблі вирушають далі. Наступна зупинка - острів « Вірність» (Слайд №10) Завдання 5. Про кого з героїв йде мова? 1.Перед нами шкірив зуби юнак років чотирнадцяти» ( Василь Трош) 2.« Старенька, огрядненька жінка із цебром у руці кинулась нам назустріч» ( Митькова бабуся) 3.« У хвіртку заходив дідок у темних смугастих штанях, вправлених у запилені чоботи» ( Трохим Гнатович) 4.« У вікні з’явився розчервонілий вусатий здоровань із тромбоном у правиці» ( дядько Гнат) 5.« Який же він худющий. Опецькуватий… А то ж ніби й волосся було русяве, а це потемніло» (Сергій) 6.« А я, було, позаторік, і собі спробував сапати,і що ж ти думаєш? Виполов якусь розсаду, а бур’яни полишив» ( Митько) 7. « Я – адмірал. Погожий вітер швидко домчить нас до місця, а відшукати скарб – це ми зможемо за іграшки. І в нас буде стільки грошей, що хоч їж їх» ( Сквайр Трелоні) 8.» Старий моряк, тримає шинок, хоче найнятись кухарем на будь-яке судно, в нього немає однієї ноги» ( Сілвер) 9. « Він плавав з капітаном Інгленом, бачив, як добували золото з потоплених кораблів. Там він навчився кричати « піастри» ( Папуга Капітан Флінт) 10. « Я вже три роки не балакав з жодною християнською душею» ( Бен Ган) 11. « Я сидів у діжці з-під яблук, і підслухав вашу розмову. Це я перетяв якірну линву і відвів шхуну туди, де вам її ніколи не знайти « (ДжімГокінс ) 12.» Він говорив до капітана через плече тим самим спокійним тоном, хіба, може, трохи голосніше, щоб усі у кімнаті могли чути, але зовсім спокійно й твердо» ( Доктор Лівсі)
Нам треба продовжити подорож, але сонце раптом сховалось за хмарами, піднявся дуже сильний вітер, розпочався шторм. Щоб оминути його, слід упоратись із наступним завданням.( слайд № 11) Завдання № 6.Які художні засоби використані в поданих уривках? ( слайд № 12) «І ось уже ми йдемо. навантажені рюкзаками туди, де за річкою шумить верховіття, де голубінь неба заглядає в синь лісового озера, де птахи радіють погожій днині, куди вабить нас вільне життя» епітети: метафори: персоніфікація:
Ми вправно виконали поставлене завдання і наблизились до мису « Взаємодопомога» (слайд № 13) Але що це? Людина за бортом! ( слайд № 14) Завдання 7. Інтерв’ю з героєм( Ляпко Д( Митько), Тюлін ( Джім). Швидше піднімемо їх на борт і поцікавимось, хто ж наші супутники.
Дозвольте відрекомендувати – Дмитро. У вас є унікальна можливість поспілкуватися із живим літературним персонажем (діти ставлять учню, який грає роль Митька, запитання за змістом тексту, які вони підготували вдома). Резервні запитання: • Яке завдання ви виконували минулого літа? (збирали гербарій). • Які думки у вас виникли, коли ви знайшли сандалю? (що це взуття якогось дослідника, якого з’їв Митькозавр). • Чи було вам страшно ночувати в курені на березі озера, адже Митькозавр вас намагався налякати? • Чи думали ви, що читати книжки про доісторичних істот – таке цікаве заняття? • Як ви діяли, намагаючись упіймати Митькозавра? • Як ви ставитеся до того, що на вашу честь названо цю неіснуючу істоту? • Що плануєте робити наступного літа? Як ти розумієш дружбу? Наступний наш герой – Джім. Запитання до героя.
Ми виконали завдання, познайомились з нашими героями й прямуємо далі, до острова « Щирість» ( слайд № 17) Завдання 8. Давайте порівняємо героїв, які опинилась на наших кораблях? Що в них спільного, що відмінне? ( Робота з комп’ютером) ( слайд № 18) Складання порівняльної характеристики образу Митька та Джіма
Ми впорались із завданням і наближаємось до острова. ( слайд № 19) Перед нами незвідана земля, яка містить у собі скарб. Наше завдання – знайти його за підказками, і, якщо вдасться, придумати назву нашому острову.
Підказка №1 Розшифрувати( записка, знайдена в пляшці) « Родичів дає нам доля. І як добре, що друзів ми можемо обирати самі» Ю. Тувім Підказка № 2 Поєднайте правильно уривки записів і прочитайте вислови. Яка їх основна думка? 1) Дружба - це дорогоцінний камінь, який важко знайти, але надто просто втратити. 2) Себелюбство-отрута для дружби. О. Бальзак. 3) Справжні друзі … нічого не вимагають один від одного в ім’я дружби, а роблять один для одного, що можуть. В.Г Белінський 4) Дружба закінчується там, де починається недовір’я.Сенека 5) Війна випробовує сміливця, гнів –мудреця, нужда –друга Східна мудрість 6) Друга шукай, а знайдеш –тримай. 7)Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже 8)Дружній череді й вовк не страшний( слайд № 20)
Які ознаки,що характеризують друга? Давайте визначимо, що ж таке дружба ( слайд № 21)
Висновок. Ми знайшли найбільший скарб. Який же? Правильно! Це – дружба. ( слайд № 22) Так ми й назвемо наш острів. (слайд № 23)
ІY. Підведення підсумків. Оцінювання. ( слайд № 24)
Y. Домашнє завдання 1.Творча робота « Нові пригоди Митька та Джіма», * скласти і записати в зошитах порівняльну цитатну характеристику героїв творів. 2. Повторити з теорії літератури елементи сюжету. Окремим учням підготувати повідомлення про лохнеське чудовисько та інші дива світу. ( слайд № 25)
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |
|
|