Головна » Українська література

Стельмах «Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера». Характеристика образів Сергія та Митька

Мета: розкрити значимість образів Сергія і Митька  у творі, їх роль у розкритті ідейного змісту повісті; зясувати кульмінаційний момент твору;

розвивати творчу уяву школярів, логічне мислення, память, увагу,спостережливість; уміння грамотно і послідовно висловлювати власні думки, судження; формувати кругозір;

виховувати почуття любові до краси рідного краю, книги - мудрості життя, повагу до творчості Я.Стельмаха; позитивні риси характеру на прикладі головних героїв твору.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: текст твору, учнівські малюнки «Яким я уявляю чудовисько біля озера», дидактичний матеріал.

 

Хід уроку

 

І.Організаційний момент.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Бесіда за питаннями:

- Що єднає Мергія і Митька – друзів –шестикласників? (вік, інтереси, поведінка, риси характеру)

- Чому хлопців захоплюють різноманітні пригодницькі ситуації?

- Як на ваш погляд, автор ставиться до своїх героїв? Свої думки обгрунтуйте.

-  Чому Я.Стельмах обирає у своєму творі головними героями школярів?

 - Що зумовило хлопців змінити власне ставлення до пізнання зоології?

- Чим вам подобаються Сергій і Митько?

- Які риси характеру, поведінки ви б «позичили»в хлопців?

 

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

 

ІV. Основний зміст уроку.

 Друзі пізнаються в біді.

 ( Усна народна творчість)

 

Вилучити із життя дружбу –

значить позбавити себе

сонячного світла.

(Цицерон)

Робота над ІХ розділом твору Я.Стельмаха «Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера» («Таємниця лісового озера») с. 194-197

Виразне читання, переказування найцікавіших епізодів твору.
Словникова робота.

Химера – у давньогрецькій міфології – страховище з головою лева, тулубом кози і хвостом дракона, з пащі якого вивергається полум`я.

Кебетний – розумний.

Пошити у дурні – обдурити, перехитрити.

Не зронити і слова – промовчати.

Шкірити зуби – сміятися.

Нам`яти вуха – карати.

Пригодницький твір

сюжет наповнений пригодами, незвичайними подіями;
багато цікавих епізодів;
героям загрожує небезпека, але вони чудом рятуються.

Повість

епічний прозовий твір;
великий за обсягом твір;
розповідь про різноманітні події з життя героя;
багато другорядних персонажів;
чимало детальних характеристик і описів;
читач відчуває себе співучасником захоплюючих пригод.

 

Виразне читання, розігрування діалогів

с. 194  І група
с.195   ІІ група
с. 196  ІІІ група

 

3. Тема: здійснити мрії Сергія і Митька – спостереження хлопців за Митькозавром закінчилося успішно, його було виявлено.

4. Ідея: - уславлення дружби, взаєморозуміння, наполегливості, в прагненні подолати будь-які труднощі ( Сергій і Митько);

 - засудження хвалькуватості, хитрості, улесливості ( Василь Трош).

5. Основна думка:

а) те, що було таємним, стає відомим;

б) намагання Василем ошукати, налякати Сергія і Митька посприяло тому, що друзі захопилися зоологією і виявили брехуна.

6. Сюжет.

7. Композиція.

 Експозиція: події, що відбувалися в дядька Гната з тромбоном; хлопці не виявили того, хто живе в озері.

 Зав`язка: Сергій з Митьком почули неясний рухколо води, а потім побачили щось «неймовірне»; рятування Василя.

  Кульмінація: велике викриття – Василь імітував життя чудовиська в озері.

  Розв`язка: подяка Сергія і Митька Василеві за те, що він влаштував їм чудові канікули і прищепив інтерес до зоології.

8. Обговорення змісту ІХ розділу повісті за питаннями.

1. З чим був пов`язаний сум хлопців-дослідників?(Митькозавр... не з`являвся)

2. Яке лихо трапилося в дядька Гната? З чим воно було пов`язано?

3. Яку думку висловила бабуся про хлопців, які в неї відпочивали?

«Тихі, сумирні, слухняні, посидючі. А книжки як люблять...Це ж щастя – таких діточок мати»

4. Якою уявляли зустріч з чудовиськом озера Сергій і Митько?

5. За що, на думку хлопців, вони могли отримати медаль «За відвагу»?

6. Опишіть чудовисько, яке хлопці зненацька побачили.

Як Сергій з Митьком сприйняли його появу?

7. З чим було пов`язано те, що хлопці не злякалися потвори?

8. Чому Митько допоміг Василю? Чим пояснити його вчинок?

9. Чим би міг закінчитися «маскарад» для Василя?

10. Чому хлопці вирішили не «вибивати Василеві бубни», а подякували йому?

11. Прокоментуйте думку Сергія наприкінці твору:

«І взагалі, в нас попереду ще дуже багато цікавого, і завжди так буде, поки ми з Митьком».

Дружба велика сила, з нею усе здолаєм, всі негаразди ми переборем, і в злагоді жити станем!

Друзі пізнаються в біді.(УНТ)

З другом ніщо не страшне.

 

9. Харктеристика образів Сергія Стеценка і Дмитра Омельчука.

План

Дмитро і Сергій – звичайні школярі-шестикласники.
Риси характеру хлопців:

а) чемність і доброта;

б) мужність і винахідливість;

в) повага до батьків і людей похилого віку;

г) наполегливість і довіра;

д) на зло відповідають добром.

3. Здібності героїв:

а) любов до книги;

б) прагення пізнати багато цікавого (допитливість);

в) надання допомоги тому, хто її потебує;

г) уміння орієнтуватися в природному довкіллі;

д) мрія про славу.

4. Дослідження хлопців не були марними.

5. Значення образів Сергія і Митька для сучасного школяра.

10. Бесіда за питаннями.

- Що свідчить про те, що Сергій з Митьком мають велике бажання пізнати світ, історичне минуле?

- Яким чином хлопці захопилися книгами, зоологією?

- Як Сергій з Митьком ставилися до бабусі, мешканців села?

- Яке значення має те, що юні дослідники вміють орієнтуватися на місцевості?

- У чому виявляється любов хлопців до природи, довкілля?

- Чому Сергій з Митьком мріяли про власну славу?

- Якими були стосунки між хлопцями?

- Як поводять себе друзі, перебуваючи в складних ситуаціях?

- Що дає підставу стверджувати про доброту, чуйність хлопців у стосунках з Василем Трошем?

«Мікрофон»

Якими ви уявляєте наших героїв через кілька років?
Чим повчальні образи Сергія і Митька для кожного з нас?

 

V. Розв`язування тестових завдань.

Ярослав Стельмах «Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера»

ІХ розділ «Таємниця лісового озера»

Митькозавр тривалий час не з`являвся, і Сергій висловив припущення з цього приводу:

а) «Може, він потонув»;

б) «Мабуть, його вислідив хтось інший»;

в) «На жаль, тварина знайшла собі інше водоймище».

2. Де майже щодня хлопці ночували?

а) у курені;

 б) у діда Трохима;

 в) удома в бабусі.

3. Коли в дядька Гната щез тромбон, то він його оплакував:

а) мов кішка кошеня;

 б) як зникнення сонця на небі;

в) мов пропала його рідна дитина.

4. «Це ж щастя – таких діточок мати «, - ця думка, яка стосувалася Сергія і Митька, належала:

а) діду Трохиму;

б) дядьку Гнату;

в) бабусі Сергія.

5. Художній засіб, який Я. Стельмах застосував у фразі «...ніч спадає на ліс», називаєтья:

а) епітетом;

б) метафорою;

в) алегорією.

6. Яку медаль мріяли отримати хлопці, якщо вони знайдуть Митькозавра?

а) «За бойові заслуги»;

б) «За відвагу»;

в) «За цікавий винахід».

7. Чому хлопці не побоялися того, яке пливло  озером, хоча й мали бажання втекти? Бо:

а) хотіли його сфотографувати;

б) хотіли побачити його, а потім розповісти про нього;

в) намагалися довести свою силу і мужність.

 8. Чим Митько кидав по голові чудовиська?

а) палками;

б) камінням;

в) землею.

9. Для чого Василь вирішив видати себе за потвору, що живе в озері? Щоб:

а) примусити хлопців поважати зоологію та вчительку з цього предмета;

б) герої захопилися науковою літературою;

в) полякати «дослідників» і посміятися над ними.

10. За що Сергій з Митьком були вдячні Василеві?

а) прищепив їм любов до природи;

б) виявив інтерес до мандрівок;

в) влаштував чудові канікули.

11. Як довго Сергій з Митьком досліджували істоту, яка жила в озері?

а) тиждень;

б) півмісяця;

в) місяць.

12. ВасильТрош у своєму зверненні до хлопців використав фразеологізм:

а) «пошили у дурні»;

б) «спалили кораблі за собою»;

в) «з`їли облизня».

За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.

 

Робота з картками.

Для сильних учнів.

Напишіть твір-мініатюру

Дружба – найкращий скарб (за вивченим твором)
Шукай пригод – і життя буде веселішим (за вивченими творами)
Природа – складова здорового способу життя ( за вивченими творами)

VІ. Підсумок уроку.

 

VІІ. Оголлшення результатів навчальної діяльності учнів.

 

VІІІ. Домашнє завдання.

Підготуватися до тематичного оцінювання.

Усне власне висловлювання: «твір, який мене найбільше вразив». 

 


Теги: стельмах, Федорова І.І.
Навчальний предмет: Українська література
Переглядів/завантажень: 5458/352


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar