Головна » Українська література

Посадіть калину коло серця, щоб у душі вона цвіла

Мета. Розширити знання дітей про калину як символ України,  встановити зв'язок між літературою, музикою, народознавством; удосконалювати навички ідейно – художнього аналізу вибраних поезій. Розвивати   асоціативно – образне мислення,  навички самостійності у роботі.  Виховувати почуття національної свідомості та зацікавленості  народними символами.   

Тип  уроку: Інтегрований урок.

Обладнання та наочність: Портрети Т. Шевченка, І. Франка, Лесі Українки,  ілюстрації дітей, кросворд, гілка калини (намальована на ватмані), калина, виставка виробів народних умільців із зображенням калини, тексти творів.

 

                                     Хід уроку

Організаційний момент.

 

Оголошення теми, мети та завдань уроку.

 

Доброго дня,любі діти!      Сьогодні на уроці ми маємо можливість

глибоко пірнути у розмаїтий океан народознавства, музики, літератури, де своє почесне місце зайняла рослина, яка стала народним символом. А дізнатись, яка це рослина, вам допоможе кросворд, в середині якого закодована її назва.

        (Діти відгадують).

                        Підкажи словечко

 

Відлітають за моря

У краї далекі,

На будинках гнізда вють,

  Звати їх …                           (лелеки).

 

Колискова пісня, колискова –

То найперша материна …           (мова).

 

 

 В лісі вирізана,

Гладенько витесана,

Співає, заливається,

Як називається?                  (сопілка).

 

 

І … вишиваний

На щастя, на долю дала.        (рушник).

 

 

А волошок, маку скільки!

Материнка, сокирки,

І дзвіночок, і васильки –

Все нам добре на …                   (вінки).

 

Як одна на світі для людини мова,

 Так і одна для неї рідна …            (мова).

 

 

То про яку рослину буде йти мова на нашому уроці? (Про калину).

Запищіть, будь ласка у зошити тему уроку.

 

Діти, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

(Звідки прийшла до нас ця рослина, чому вона стала символом,

Які письменники зверталися до цього образу, що вони намагались передати у своїх творах, які з них були покладені на музику).

 

Робота над темою уроку.

 

Вступне слово вчителя.

Отже, діти, давайте ми разом з вами вирушимо калиновими шляхами і переконаємося, що калина є вірною супутницею людини

від її народження і до останніх днів.

      Наша земля красива і щедра. Ростуть на ній різні рослини: дерева, кущі, квіти. І кожна рослина по-своєму гарна. Та особливо

люблять українці калину.  Важко уявити собі в давнину українське село, на подвір’ях  якого не красувався б цей чудовий кущ. Про шанобливе ставлення до цієї рослини свідчить хоча б той факт, що в Україні понад сто населених пунктів названо від слова калина –

Калинівка, Калинове, Калинка. Є ще і Калина, Калиновий міст, Калинова балка та інші.

       

        Діти, а що ви знаєте про калину?

 

Калина любить рости в лузі, біля води.
Росте вона і в листяному лісі, у вологих місцях.
Квітує пізньої весни і стає гарною, мов дівчина у білому платті.
Коли приходить зима, то калина стоїть ніби у червоному намисті.
Взимку її плодами люблять ласувати птахи.
 Плоди калини соковиті, кисло-солодкі, з гіркуватим присмаком.
З калини варять смачний чай.
Калиною прикрашають коровай на свята.
Взимку нею прикрашають святковий стіл.

 

Не злічити легенд, переказів, пісень та інших видів фольклору про калину. Народ втілив у ній насамперед образ вродливої, ніжної дівчини-українки, в якої щедра душа, вірне серце. Недаремно легенди оповідають про калину як про живу істоту,

якій сповідують свою душу.

 

Готуючись до сьогоднішнього уроку, кожна група повинна була провести пошукову роботу і дослідити, у яких видах фольклору

згадується калина. Прошу поділитися наслідками своїх пошуків.

 1 група – легенди.

2 група – казки.

3 група – прислів’я, приказки, загадки, порівняння

4 група – пісні про калину

( Творчий звіт кожної групи).

 

Молодці, діти, ви  гарно розказували легенди, інсценізували казку, вдало дібрали прислів’я, приказки, загадки, гарно співали. А, може, ви ще знаєте, за що в народі цінують калину? 

 

   - За те, що вона майже щороку рясно родить.

- За те, що ягоди її корисні, мають багато вітамінів.

- За те, що калиновий чай лікує від застуди.

- За те, що свіжі ягоди калини з медом та водою лікують кашель, серцеві недуги.

- За те, що калиновий сік знижує кровяний тиск.

- За те, що свіжа зрізана кора допомагає лікувати кровоточиві рани.

- За те, що з її деревини виготовляють музичні інструменти.

- За те, що коли вона росте біля криниці, то вода у ній холодна.

- Калина обов’язково була мало не в кожній родині як цілюще зілля.  Відомий вислів і тепер:,, Червона калина від ста хвороб лікує,,

 

А ще, діти, з калини готують багато смачних справ: пироги, кисіль, компоти. Ось така вона, наша вічна супутниця, всебічно корисна і символічно пісенна.

 

        Гра  в асоціації

( На ватмані намальована гілка калини без ягід).

 

Діти, чи можна цю гілку назвати калиновою?

Ні, не можна.
Чому?
Тому що на ній немає плодів.
Так, правильно. Немає на гілці їх тому, що вони знаходяться у мене. Я зараз роздам вам по одній ягідці на парту і попрошу вас спочатку добре подумати, а потім записати на цій пурпуровій намистинці, що ви собі уявляєте, коли чуєте слово «калина».

                (  Діти працюють в парах ).

 

Чи хочете ви бачити тут калинову гілку? Чи хочете дізнатись,

що асоціюють ваші однокласники з калиною? Якщо так, то підійдіть, будь ласка, до гілки і причепіть до неї червоні ягоди.

    ( Діти підходять і приклеюють до гілки ягоди, вирізані з паперу).             

 

Ось яке чудове гроно ви сформували з ягід, на яких  ще й розмістилися ваші думки.

     Цікаво, що ж ви уявляєте собі,  коли чуєте слово  «калина».

Давайте я зачитаю.

   ( Україна, сонце, дівоча врода, дівоча краса,  батьківщина, кров…)

 

Ось саме ці уявлення, які чітко пов’язались у вас із національною

свідомістю, дають нам право говорити, що калина – символ.

 

А як ви розумієте слово  «символ»?

 Символ – це уявлення, що викликає певне коло асоціацій.

    ( Запис в зошити).

 

А тепер послухайте, символом чого є калина за словником символів.  І дізнаємось, наскільки ви були близькі до істини.

                КАЛИНА – символ вогню, сонця; неперервності життя, роду українців; України, Батьківщини; дівочої чистоти й краси; вічної любові; кохання, вірності; гармонії життя та природи;материнства, плодючості, нескореності, стійкості, єдності нації.

 

Образ калини зустрічається не лише в усній народній творчості.

Багато українських письменників використовували у своїх творах теж образ калини.  5 група повинна була знайти поезії, де зустрічається образ калини. Їм слово.

                     ( Виступ дітей ).

 

Ідейно – художній аналіз поезії І. Я. Франка « Червона калино, чого в лузі гнешся?»   

 

    (  Читання вірша в особах ).

 

В якому стилі написана поезія? (У стилі народної пісні).
А у якій формі? ( Ліричного діалогу між калиною і дубом).
 Якою за настроєм є розмова між калиною і дубом? (Сумна, журлива).
Чи є тут слова – символи? ( Дуб, калина ).
Символом чого тут є дуб? ( Грубої сили ).
Символом чого є калина? (Дівочої краси ).
Чому калина не може жити повноцінним життям?  ( Бо дуб затінив їй сонце, втіху життя).
Пригадайте, а що таке алегорія?
Чи простежується цей прийом у поезії?  (Скарга калини є алегоричною за змістом – не тільки в природі, а й між людьми груба сила не раз нівечила людську красу, ніжність, скромність,

ставала на перешкоді повноцінному життю).

 Поезія І. Франка «Червона калино, чого в лузі гнешся?»  покладена на музику. Послухайте, як вона сумовито звучить.

                         (Діти слухають музику).

 

Підсумок уроку.

Наш урок добігає кінця. Сказано було багато. Та ми повинні зробити висновок з усього почутого. Систематизуйте все нами сказане про калину і складіть  вірш - сенкан.

     (Діти записують поезії в зошиті, потім їх зачитують, виділяємо найбільш вдалі).

    (Виставлення оцінок).


Теги: Кулак-Пилипчук Н.А., українські символи
Навчальний предмет: Українська література
Переглядів/завантажень: 624/144


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar