Головна » Українська література

Поема «Гайдамаки» Т.Шевченко як історичне джерело

Хто такі Гайдамаки? Гайдамаки - незаможні селяни, наймані робітники, дрібна шляхта й нижче духовенство, які були борцями проти польської неволі. Як то тяжко блукать в світі Сироті без роду; А до того — душа щира, Козацького роду, Не одцуравсь того слова, Що мати співала, Як малого повивала, З малим розмовляла; Не одцуравсь того слова, Що про Україну. 

Привід до повстання Боротьба за нового короля: польські пани поділилися на дві партії, і одні хотіли Августа III саксонського, а інші старого Лєщинського. Август III Саксонський Встає шляхетськая земля, І разом сто конфедерацій. Розбрілись конфедерати По Польщі, Волині, По Литві, по Молдаванах І по Україні; Розбрілися та й забули Волю рятувати, Полигалися з жидами, Та й ну руйнувати. 

Причина Гайдамацького повстання 1. Шляхта репетує, А магнати палять хати, Шабельки гартують. 2. Руйнували, мордували, Церквами топили... А тим часом гайдамаки Ножі освятили. Серед сього замішання колотнечі гайдамацькі ватаги робили що хотіли, них почали підійматися й селянство, сподіваючись, що тепер удасться вигнати панів з України, як за Хмельницького 

Розмах Гайдамацького руху Розколихана повстанням 1734 року, гайдамаччина не переставала непокоїти польську шляхту на правобережжі до 1760-х років. Розвелося чимало таких людей, що для них сі походи стали звичайним заняттям, і вели його рік у рік. Ото гайдамаки. На ґвалт України Орли налетіли; вони рознесуть Ляхам, жидам кару; За кров і пожари Пеклом гайдамаки ляхам оддадуть. 

Керівники Коліївщини Сотник двірських козаків Потоцького Іван Гонта, що мав в своїй обороні Умань, й Максим Залізняк. Стоїть Гонта з Залізняком, Кричать: «Ляхам кари! Кари ляхам, щоб каялись!» 

Чим закінчилась Коліївщина Гонту і Залізняка заарештували; Російських підданих відіслано на суд в Київ; Польських віддано польському начальству, що справляло лютий суд на місці, побиваючи багато людей на смерть або на ріжні муки люті; Тяжкими муками змучено Гонту. Погуляли гайдамаки, Добре погуляли: Трохи не рік шляхетською Кров’ю наповали Україну та й замовкли — Ножі пощербили. Нема Гонти; нема йому Хреста, ні могили. Буйні вітри розмахали Попіл гайдамаки, І нікому помолитись, Нікому заплакать. 

Значення гайдамацького руху для сучасного сьогодення «Ми Гайдамаки, ми всі однакі» Слова з Галицької народної пісні, про яку згадує М.Грушевський

Використані джерела: WEB – джерела: «Гайдамаки»; «Коліївщина»; Гайдамацький рух в Україні; Тарас Шевченко «Гайдамаки»; Гайдамаччина — потяг до волі; Гайдамацький рух: причини, характер, розмах; Образы предводителей гайдамацкого движения; Образи ватажкiв в поемi Т.Шевченка «Гайдамаки»; Аналіз історичної поеми «Гайдамаки» Т.Г. Шевченка; Незабутні сторінки поеми Тараса Шевченка «Гайдамаки»; Грушевський М.Грушевский - Ілюстрована історія України.

Автор проекту Автор: учениця 10-А класу Енергодарської Малої Академії Наук Світлична Ольга Олександрівна

Встає шляхетська земля, І родом сто конфедератів Розбрілись конфедерати По Польщі, Волині, По Литві, по Молдові І по Україні. М.Грушевський писав: «Пани конфедерати займалися ти, що громили панів з противної партії, а війська козацькі й московські зачали їх самі громити» Передумови подій


Теги: Світлична О.О., Шевченко
Навчальний предмет: Українська література
Переглядів/завантажень: 665/133


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar