Головна » Українська література

Пантелеймон Куліш не міг не оспівати той край, де народився

У дев′ятому класі доцільно відвести спеціально урок літератури рідного краю  на вивчення статей «Розіллюсь по ріднім краю» та «Сумчани в "Основі"                

В. Терлецького. Цей урок проводиться після вивчення творчості Пантелеймона Куліша. Передусім варто ознайомити учнів із творчим шляхом дослідника – краєзнавця, його місцем у сучасному літературному процесі Сумщини. Урок, як показує  практика, буде вдалим, якщо матиме таку структуру:

1. Організаційна хвилина

2. Вивчення нового матеріалу

2.1. Про автора В. Терлецького

2.2. Розгляд статті «Розіллюсь по ріднім краю» як художньо-документальної розповіді про славетного майстра красного письменника П. О. Куліша.

3. Закріплення вивченого. Колективна робота над складанням літературної таблиці.

4. Підсумок уроку

5. Інструктаж домашнього завдання

Розпочинається урок натхненним словом учителя і учня. Це буде своєрідний

заспів до уроку, метою якого має бути виховання патріотичних якостей, розвитку

інтересів до літератури рідного краю. Під час проведення організаційної хвилини варто включити лагідну музику, яка буде то стихати, то підноситись. На цьому етапі уроку вдало використовується поезія земляків Олекси Ющенка і Д. Білоуса.

Полтавсько-слобожанський краю –

Охтирка, Тростянець і Грунь

Яких там квітів назбираю,

Яких мелодій і відлунь!

За Ворсклою блищать озера,

Розгорнутий лугів сувій.

Замислено простують Зеров,

Багряний, Вишня, Хвильовий…

Хтось озивається сонетом.

Веселий дотеп у одвіт…

Вітристо-гомінливим летом

Чиясь душа в далекий світ…

А на могили височенні

Багрянець осені ляга.

І, мов красуня-наречена,

Земля безмежно дорога…

Земля співців багатолунна.

Непереборених сердець.

Десь у глибинах віку – гунни,

Тут – хлібороб, плугатар і жнець,

Й золотопері, мудрі, юні

Охтирка, Грунь і Тростянець.

Їх люди бачать отакими,

Синів несправедливих літ –

М′ятежними та молодими.

Привітними і грозовими,

Що вперше тут пізнали світ.

Верба вклонилась, як вдовиця,

Клен аж горить – у злоті весь,

А з Білопілля блискавиця,-

У сяйві – боляче дивиться –

Спішить навстріч до них Олесь.

Учень читає вірш Д.Білоуса

Зелений, тихий слобідський Вороніж,

де вперше небо вздрів Панько Куліш,

де вперше по землі ходив босоніж, -

а що є нам за рідний край миліш?

Все українське він любив. На троні ж –

сидить сатрап, скрізь утиски, грабіж.

і слова рідного не оброниш:

цензура царська – як у серце ніж.

Та «Чорну раду» нам лишив уроком Історії.

На серці туга й щем.

Шевченка щиро називав пророком.

Його – гарячим звали Кулішем.

А був на ниві ратаєм глибоким,

Великим слова рідного творцем.

Далі учитель продовжує: чарівний світ літератури допомагає зовсім по-іншому, через призму бачення письменника, глянути на світ рідного краю, замилуватися ним і відчути гордість за те, що ти народився саме на цій землі, живеш і будуть жити твої нащадки.

Підготовлений учень виступає з оглядом статей Терлецького В.В. за останній рік. Доповідач, зокрема, наголошує, що В.В. Терлецький часто виступає на сторінках періодики і особливо на сторінках районної газети. Статті, надруковані останнім часом, мають різні назви і зміст: «Спасіння та розбудова України – у злагоді»; «Його слава не вмре, не загине!», Пекуча пам′ять про голодомор», «Дещо про рятівників православ′я», «Духовні жнива на ниві вшанування П.О. Куліша та інші. Виступаючий акцентує свою увагу на змісті цих статей, актуальності. А це вже результат його дослідницької роботи, яка досить ефективна для отримання знань. Учень робить висновок, що всі роботи об'єднані любов'ю до рідного краю, нашої культури, літературно - мистецьких традицій рідної землі.

Перед вивченням літературно-документальних  статей В.В.Терлецького варто зосередити увагу учнів на тому, що той самий читач правильно оцінить літературний твір, визначить місце творів письменника і самого письменника в житті суспільства, який озброєний настановами критики. Учні працюють над засвоєнням жанрових різновидів літературної критики, а саме: статтею, рецензією, творчим портретом, анотацією тощо. На цьому етапі дуже корисним є використання довідника для учнів "Літературознавчі терміни" (автор - Лесин В.М.). За довідником учні дають відповідь на поставлені учителем запитання:

1) ІЦо таке літературна критика?

2) Яке завдання має критика?

3) Які основні жанри літературної критики?

 

Далі - робота над літературною статтею "Розіллюсь по ріднім краю". Доцільно у короткому слові перед розглядом літературно-документальної розвідки наголосити:

"Віктор Терлецький мав громадянську мужність писати про знаменитого земляка, друга Т.Г.Шевченка Пантелеймона Куліша ще в той час, коли на ньому висів ярлик українського буржуазного націоналіста. Так, у 1969 році дослідник видрукував до 150-річчя від дня народження Куліша у Шосткинській районній газеті "Советское Полесье" статтю "Ратоборець слова українського", незважаючи на те, що ця дата офіційно не відзначалась. Терлецький брав активну участь у проведенні кулішівських ювілейних заходів. Не один десяток статей про славного земляка, першого автора історичного роману, побачили світ з-під пера дослідника. Серед художньо-документальних статей збірника "З берегів Шостки" одна присвячена неперевершеній постаті П. О. Куліша, і називається вона "Розіллюсь по рідкім краю".

Розгляд цієї статті йде шляхом дослідницької бесіди. На нашу думку, це найбільш раціональний прийом. Учні вдома ознайомились із статтею; вони вивчили біографію П. Куліша, його поетичну і прозову спадщину, і тому самостійне читання статті вдома учнями не викликає труднощів. Учнями було запропоновано дати відповіді на запитання. Відповідаючи на ці запитання, учні робили виписки до робочих зошитів. Ці запитання і зумовили наступну частину

уроку.

Запитання та відповіді під час бесіди-дослідження статті "Розіллюсь по ріднім краю":

Про що говорить Віктор Терлецький на початку статті?

(Початок літературної статті - це розповідь про місце і дату народження визначного письменника Пантелеймона Куліша, яка спирається на документи. Зокрема, на сторінці 71 зазначено: "Пантелеймон Олександрович Куліш, як свідчить запис в метричній книзі Трьохсвятительської церкви містечка Вороніж Глухівського повіту, народився 7 серпня (26 липня ст. ст.) 1819 року "от дворянина жителя воронежского сына Кулеша и жены его Екатерины Ивановой дочери.Окрещен сего месяца 27 числа  приходским священником  Илларионом Безпалым").

Хто мав вплив на формування характеру майбутнього письменника?

(Мати -Катерина- любила пісні. Пряде або шиє, чи ще щось робить, все співає. Одну пісню скінчить, зітхне задумається і починає іншої. І вдвох із старшою сестрою Лесею співали. Панько слухає, слухає та й собі давай підтягувати. Багато маминих пісень зберегла його пам'ять. Про це говорить дослідник Віктор  Володимирович такими рядками у статті: "Славетний майстер красного письменства був випестований на піснях, співаних матір'ю: "Пісня була для неї забавкою - вона думала піснями. Сидячи за роботою, ніколи вона не вмовкала, тільки було зітхне, задумається і знов співає". Мати повсякчас збагачувала пісенний багаж свого сина, який так знадобився йому в його творчості. Ось, приміром, в думі '"Кумейки" Куліш використав три рядки старовинної української історичної пісні "У городі у Глухові":

Зійшло сонце у тумані,

Ревнули гармати:

Не по однім козаченьку

Заплакала мати).

Які перші художні твори Куліша? Що використовував початкуючий письменник?

(Стаття говорить нам, що "Першим літературним твором Куліша стало гумористичне оповідання "Циган", написане за мотивами почутої від матері народної казки. А в "Киевлянине" Михайла Максимовича знайшли місце етнографічні нариси Пантелеймона Олександровича "Малороссийские рассказы". Вже сама назва їх "О том, что случилось с казаком Бурдюгом на Зеленой неделе", "О том, отчего в местечке Воронеже высох Пешевцев став" говорить нам про використання початкуючим письменником місцевого матеріалу")

Далі тримає слово вчитель. Це урізноманітнить роботу на уроці.

- У кожного великого письменника, будь-якої людини були і є свої

близькі, з любов'ю пронесені крізь усе життя святі місця, де промайнуло дитинство. Для Т.Г.Шевченка - Моринці, Кирилівка; Нагуєвичі - для І. Франка; Волинь, мальовничі береги річки Случ - для Лесі Українки.

Які місця дорогі для Пантелеймона Куліша? Як це відображено у його творчості?

( 3 любов'ю проніс крізь усе життя рідні місця поет, прозаїк Пантелеймон Олександрович Куліш. Патріотизм - риса характеру, яка, мабуть, була домінуючою в характері цієї особи. Це прекрасно простежується, коли читаєш його повість "Хутір Маковка", роман "Чорна Рада", роман "Михайло Чарнишенко", А хіба такі поетичні рядки не пройняті вболіванням за свій народ:

Ой по тих могилах, угору високих,

По тих гробовищах, у землю глибоких,

Лежить мого роду без ліку.

По тих степах, по горах дніпрових,

По балищах і лугах Низових

Живе його слава од віку до віку.

                                                            П.О. Куліш

А ми до недавнього часу чомусь паплюжили вірного сина землі своєї. Чому? Незрозуміло! Любов, вірність своєму народові - якості характеру Пантелеймона Олександровича, які розкриваються В.Терлецьким у статті. Для Куліша дорогими були Вороніж, хутір Маковка, річка Шостка, Есмань. "Наш край письменник в своїх творах називав не інакше, як "Сівера", наприклад, в романі "Чорна Рада". В іншому історичному романі "Северяки", який побачив світ, щоправда, під назвою "Алексей Однорог", він подає картини соціальної боротьби в Сіверії 17 століття. На сторінках твору показано хутір Чорні Лози, (до речі, і хутір, і його назва збереглися донині), де мешкає "народ-хохол". Численні хлібні скирти, круторогі воли, міцні будівлі - все це говорить про достаток, заможність місцевих жителів. Чорні Лози Куліша— це база посеред неспокійної, бунтівної Сіверії. А душа хутора - 120-літній Прокл Заболотний. В основному через його образ Куліш намагається ідеалізувати хутірний уклад життя. А в іншому своєму творі він промовляє: "нехай би вся земля селом стояла - що за біда". Скільки було зроблено закидів Кулішеві з цього приводу, особливо по його смерті. А він все ж відстоював свою думку, навіть одну зі своїх збірок назвав "Хутірна поезія").

5). Як оспівано рідний край у поезіях Куліша (за статтею дослідника -краєзнавця і на основі власних досліджень)?

Учні зачитують поетичні твори: "Великі проводи", "Давнє горе", "Народна слава" та інші, дають власний аналіз. Свої думки підтверджують висловами зі статті: "Добре знаний ним Глухів він згадав у поемі "Великі проводи":

Знайте, браття, підкопана

Уся Україна –

Від Гадяча до Глухова,

З Лубен до Люблина.

Досить часто у своїх творах Куліш згадував річку свого отчого краю - Есмань. Шугав думкою над нею в думі "Давнє горе":

Он хоть чую - не боюся:

Я крівцею розіллюся.

Розіллюсь по ріднім краю

Од Есмані до Дунаю.

І знову повертався Куліш до улюбленої річки у вірші "Народна слава":

Розпушу я свої думи.

Та й не позбираю:

Розтеклися, сумуючи,

По рідному краю.

Од Лиману до Есмані

Жовтіє пшениця;

Я, безрідний, одинокий,

Всюди чужаниця.

Од Лиману до Есмані

Могили чорніють;

Ой жнуть люде, рід із родом,

І надальше сіють...

Настільки Куліш був поєднаний серцем і почуттями з нашим краєм, річкою дитинства, бачимо і з того факту, що російській літературі він дав назву "заесманська"

Про що говорять рядки з поезій щойно зачитаних?

(Назви поезій, рядки наголошують на палку любов до своєї землі, народу. Він був невід'ємною частиною свого народу, рідної землі. І нам прикро констатувати той факт, що він, Пантелеймон Олександрович, був колись штучно викреслений з великої біографії нашої землі, із біографії всієї України. Стаття Віктора Володимировича Терлецького дохідливо і переконливо доводить це.

Яким  словами закінчується  стаття?

Учень відповідною інтонацією зачитує останнє речення: "Вірний син українського народу Пантелеймон Куліш не міг не оспівати той край, де народився, ту землю, яка вигодовувала і викохала його.

Коментувати останнє речення статті - недоречно.

Пауза і тиха музика нададуть більшого ефекту, наштовхнуть на роздуми учнів,  міцно  відіб'ють  у  пам'яті  зміст  дослідницької статті В.В. Терлецького.

Закріплення вивченого на уроці. Вивчене разом з учнями узагальнюємо за допомогою створення літературної таблиці. Ця робота проводиться колективно, до роботи залучається весь клас. Це сприяє виробленню навичок узагальнювати отримані знання графічно. Одна з вимог такої таблиці - зручність у користуванні. А для цього вона повинна бути стислою, доступною, інформативною (тобто повинна містити для учня якомога більше навчальної інформації).

Домашнє завдання. Написати твір.

Для учнів першого рівня (сильніших): "Розіллюсь по ріднім краю" (П.О. Куліш).

Для учнів другого рівня (середніх): "Мої думки під час читання літературної статті В.В.Терлецького "Розіллюсь по ріднім краю".

Для учнів третього рівня (слабших): Пантелеймон Куліш і рідний край у статті В.В.Терлецького "Розіллюсь по ріднім краю".

           Підсумок уроку.


Теги: Білясник М.Д., Куліш
Навчальний предмет: Українська література
Переглядів/завантажень: 525/159


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar