Головна » Українська література

Музи генія

“Музи генія” Підготувала Учениця 9-Б класу Брикова Ганна

Про кохання Тараса Шевченка написано численні спогади, наукові дослідження, романи, поеми. Він шукав у коханні жіночий ідеал, суголосний з народним ідеалом жінки, коханої, дружини, прагнучи виходу із самотності особистої та суспільної.

Тарас Григорович Шевченко

Перше кохання Першій музі геніального поета - Оксані Коваленко - Тарас Шевченко присвятив поему «Мар'яна-черешня», саме про неї,згадував у поезіях «Три літа», «М.К.», «Ми вкупочці колись росли».

Картина Т.Шевченка 1842р. "Катерина"

Згодом цей жіночий тип фатально буде подобатись Шевченкові в жінках, змушуючи його шукати в них ту, «справжню» — подругу, порадницю, якою в дитинстві ввижалась йому Оксана Коваленко.

29 червня 1843 р. Шевченко зустрічає на балу Ганну Закревську. До цього він зовсім не думав про шлюб. А ось після знайомства з Ганною з’явилося характерне для нього і вже незмінне упродовж усього життя, бажання мати свою родину, свій дім.

Для неї зустріч з Тарасом була щасливою, прозорою миттю. Він так красиво і ніжно виявляв свої почуття, що не міг не відчувати на собі її уважний погляд чорно-синіх, великих, виразних, ніжно-молитовних очей.

Доля готувала йому нову зустріч з жінкою. Ця жінка - княжна Варвара Миколаївна Рєпніна. Їй було 35, коли вона познайомилась з 29-літнім Шевченком.

Нещасливиця в особистому житті, прекрасна, добра душа, овіяна серпанком великої поезії, — такою була нова знайома Шевченка, яку він зустрів в Яготині і яка одразу ж палко покохала поета.

Вона була слабкою жінкою, яка так хотіла любові, а він... Він іноді відповідав їй теплим почуттям, але пристрасним — ніколи.

Узимку 1854-1855 рр. Шевченкові знов засяяла-зблиснула зірка кохання — й закотилася. Йдеться про дружину коменданта, матір трьох дітей- Агату Ускову.

Поет захопився нею безтямно, відчайдушно. А скільки, і яких високих мрій було виткано в душі! Агата Ускова довго здавалася йому вищою досконалістю.

Тарас Шевченко

Доля на цілих 5 місяців міцно пов'язує його з Нижнім Новгородом . Там Шевченко освідчується в коханні 15-річній актрисі Катерині Піуновій, не зважаючи на 28 років різниці між ними.

Тарас Григорович познайомився з її батьками, став приходити до них . Вона горіла нетерпінням бачити його, без нього дні ставали мукою...

В один з візитів Тарас Григорович попросив руки Катерини . Шевченку не відмовили прямо. Але його більше не запрошували в дім, і сама дівчина уникала його. Після розлуки Піунова вийшла заміж, грала на сцені, але не мала великого успіху в театральної публіки.

Дорогою з Нижнього до Петербурга Шевченко затримався на кілька днів у родині Максимовичів. Там познайомився з молодою дружиною М.Максимовича -

- Марією Максимович, якій того ж вечора подарував автограф одного з найкращих своїх ліричних віршів «Садок вишневий коло хати».

Максимовичу на той час було 50 р., а скільки було його дружині Марії Василівні — невідомо, але якщо судити з портрета, намальованого Шевченком у 1859 році, то,десь близько 20 і не більше 25-ти. Там, у Москві, вона нібито пообіцяла допомогти поетові знайти в Україні наречену.

Тарас Шевченко і Марія Максимович листувалися. Поет навіть в одному з листів вислав їй своє перше фото.

Потім Шевченко закохався в Ликеру Полусмакову і вхопився за рятівну думку - забути з цією кріпачкою своє родинне щастя, виглядати якого і чекати він уже стомився.

Ликера Полусмакова. Т.Шевченко

14 вересня 1860 р., в день розриву з Ликерою, Шевченко напише вірш «Н.Л. Макарову. На память 14сентября», у якому йтиметься про його нещасливе сватання до Ликери.

Через 44 роки по смерті Шевченка, у Канів на Чернечу гору, до могили поета прибуде Ликера і в книзі записів, що лежатиме в хаті біля могили її колишнього нареченого, тремтячою рукою, плачучи, ковтаючи сльози, напише:

«13 травня 1905 року приїхала твоя Ликера, твоя люба, мій друже. Сьогодні мій день ангела. Подивись на мене, як я каюсь».

Могила Тараса Григоровича Шевченка

Поета не стало. Згасла свічка його життя. Але залишилось слово, яке не має обмежень у просторі, бо воно злітає все вище і вище, до вершин духу генія, де немає розбитих мрій, надій, розчарувань.


Теги: Брикова Ганна, Шевченко
Навчальний предмет: Українська література
Переглядів/завантажень: 207/27


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar