Головна » Українська література

Євген Гуцало «Сім’я дикої качки». Людська доброта й жорстокість, милосердя та справжня турбота про природу

Мета уроку:  Розширити знання учнів про творчість Є.Гуцала; виховувати доброту, милосердя, розвивати уяву; формувати критичне ставлення до власних вчинків; виховувати любов до рідної природи;розвивати почуття прекрасного.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: портрет письменника, виставка збірок Є Гуцала, ілюстрації до твору,малюнки учнів із зображенням дикої качки з каченятами. ІКТ із матеріалами по темі уроку, картки, тестові завдання.

Цитати написані на дошці:

Тріпоче серце спійманої птиці,

В руках моїх не чує доброти.

Я дам тобі водиці і пшениці,

Моя пташино, тільки не тремти!

                                           Д. Павличко

 

Бережіть природу, любі діти,

Я до цього все життя вас закликаю.

Хто байдуже ставиться до неї,

Той у грудях серденька не має.

 

Я бажаю,щоб із вами

Людям було веселіше,

І щоб добрими очима

Ви дивились на людей.

Щоб були ви справедливі

І у рішеннях розумні.

***

До людей будете добрі –

Люди будуть добрі вам!

                     В. Орлов.

Хід уроку.

І. Організаційний момент

1. Вступна бесіда вчителя про письменника.

Гуцало Є.П.  (1937 – 1993) народився на Вінниччині в учительській сім’ї. Батько викладав українську мову і літературу, а мама  - біологію і хімію. У дитинстві малий Євген був допитливий, цікавий хлопчик. Любов до рідного слова, рідної природи у нього була прекрасної подільської природи, серед якої зростав.

Війна обпалила його дитинство. Ця тема знайшла його відображення у багатьох його творах. Школа була спалена фашистами. Хлопець змалку тягнувся до слова, до книги, до знань. Багато читав. Випасаю  череду, читав «Кобзар» Т.Г. Шевченка і стару обдерту біблію, що знайшов у скрині баби Ликерки.

Закінчив Ніжинський педінститут. Багато років працював у редакціях обласних газет, «Літературній Україні». Автор багатьох оповідань, повістей, романів.

Посмертно видані його твори у п’яти томах. Лауреат премії ім.. Т.Г.Шевченка. Його твори, перекладені багатьма мовами світу, відомі далеко за межами України.

Читаючи твори Є Гуцала, ми відчуваємо справжню музику мистецтва слова, притаманну цьому письменникові.

2. Бесіда вчителя про красу природи.  

З екрана телевізора йде перегляд картини природи із музикою, із співом пташок. Учитель пояснює про дари матінки-природи: дерева, квіти, лікарські рослини, ягоди, гриби, річки і свіже повітря. Це все для людини.

 А чи завжди люди вдячні природі?

3. Робота над твором Є Гуцала  «Сім’я дикої качки»  

- переказати цікаві епізоди твору:

- назвати негативні епізоди:

- засудження жорстокості, байдужості, брехні на прикладах героїв твору: (Юрко)

- возвеличення доброти, чуйності, милосердя на прикладах персонажів твору: (Тося)

4. Учні роблять підсумок розмови за питаннями

- Як повинна ставитися дитина до своїх вчинків?

- Як формується особистість людини?

5. Скласти усно міні-твір «Добрі вчинки мої і моїх товаришів»

І І. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель до учнів звертається:

Які вічні цінності людські ви знаєте?
Хто з вас посадив дерева, квіти, врятував пташку, тварину?

Учні знайомлять із своїми проектами і захищають їх:

Природа – це казка, яку треба читати серцем:
Місце людини у великому світі природи
Як жити в єдності з природою?
 Дружба можлива лиш між добрими людьми.
Природо – душа людини.
Моя розмова з природою

І І І. Актуалізація опорних знань

На дошці прикріпленні аркуші з словами

І група      -     ДОБРО

І І група      -     ЗЛО

Доброта

Чесність

Правда

Щирість

Милосердя

Мудрість

Благородство

Любов

прощення

Жорстокість

Несправедливість

Байдужість

Пасивність

Егоїзм

Підлість

Безсердечність

Злопам’ятність

нечесність

 

ПРОЧИТАТИ ПРИСЛІВЯ ( з’єднати стрілочками)

Зрубав одне дерево,

Доглядай землю плідну

Люби природу –

Любіть природу,

Тому, хто посадить дерево,

Подякують онуки,

Так треба жити,

не чини її зла

посади троє

як жіночу вроду

а того, хто загубить проклянуть і діти.

не чини її зла

щоб нікому зла не чинити

 

Робота над текстом

Як починається оповідання?
Прочитати його.
Характеризувати качку і каченят /прочитати/

На дошці

Скласти асоціативний кущ до слова «СІМ’Я»

Що для вас означає слово сім’я?

СІМ’Я – ( любов, піклування, взаєморозуміння, діти, родина, батьки, тепло)

Розгадування кросворда

На перший погляд може здатися, що букви в кружечках розміщені хаотично. Насправді це не так. Якщо ви розташуєте їх у певному порядку, то прочитаєте назву твору, який ми сьогодні буде­мо вивчати.

 

Відповідь. "Сім'я дикої качки".

Розшифрувати прислів’я

Зроби добро - не кайся, вдієш лихо – начувайся.

IV. Словникова  робота

Пустка, мораль, етика, зло, добро, пейзаж, кришталево чиста.

 

Перегляд учнівських малюнків про природу до твору «Сім’я дикої качки»

Учитель задає питання:

Яка роль пейзажу у цих малюнках?
Що спільного у цих малюнках?
Чому письменник починає свій твір з опису ранку?

« Займи позицію»

Охарактеризувати образи  ТОСІ ( І група), ЮРКА ( І І група).

«МОЗГОВА АТАКА»

Про що твір « Сім’я дикої качки?
Які проблеми порушує автор у оповіданні?
Що вас найбільше вразило?
Що сподобалося?
Яким би ти був у даній ситуації?
Які ми слова сьогодні найбільше вживали?
Скласти з них логічний ланцюжок

(Земля – люди – природа – любов -….

 

МЕТОД « незакінчене речення»

Я ніколи не буду …

Я буду старатися …

 Мені …

Охарактеризувати прислів’я

Зроби добро - не кайся, вдієш лихо – начувайся.

«МІКРОФОН»

Який урок життя ви взяли для себе?
Якою на вашу думку повинна бути справжня людина?
Чому природа потребує захисту?
Як жити в єдності з природою?
 

V. Оцінювання учнів вчителем з коментуванням

 

VI. Підсумок уроку учитель підводить до висновку « Природа – це казка, яку треба читати серцем»

 

VII. Домашнє завдання у рівнях

Написати міні-твір «Земля буде такою, якими будуть люди».

«Добрі вчинки моїх товаришів».


Теги: Гуцало, Безкоровайна Д.М.
Навчальний предмет: Українська література
Переглядів/завантажень: 201/13


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar