Головна » Історія України

Біографія Михайла Грушевського

Біографія Михайла Грушевського Учениці 10 класу Меличенко Діани

Голова Української Центральної Ради. Час на посаді: 27 березня 1917 - 29 квітня 1918. Народження: 17 (29) вересня 1866 Холм (Царство Польське). Помер: 25 листопада 1934 (68 років) Кисловодськ (СРСР). Політична партія: УПСР Батько: Сергій Грушевський Мати: Г.З. Опокова Дружина: Марія-Іванна Грушевська Діти: КатеринаГрушевська Релігія: православна Особистий підпис:

Дитинство та юність Сергій Федорович та Глафира Захарівна Грушевські з дітьми. Зліва направо: Захар, Ганна, Федір, Михайло. Ставрополь, бл. 1876 р.

Навчання Михайло Грушевський. Київ, кінець 1880-х – початок 1890-х рр. В липні 1886 року Грушевський пише письмове звернення до ректора Київського університету Св. Володимира з проханням зарахувати його на історичне відділення історико-філологічного факультету. Грушевського зарахували.

Львівський період Михайло Грушевський на початку 20 століття. В 1894 році, за рекомендацією В.Антоновича, Грушевський призначається на посаду ординарного професора кафедри «всесвітньої історії з окремим узагальненням історії Східної Європи» Львівського університету.12 жовтня 1894 року, Грушевський зробив свій перший вступний виклад у Львівському університеті. На цій посаді Грушевський пропрацював до 1914 року.

Марія та Михайло Грушевські у рік одруження. Марія та Михайло Грушевські у рік одруження.

У Львові Грушевський розпочав активну науково-організаційну діяльність у Науковому товаристві ім. Шевченка (НТШ), з яким почав співпрацювати ще в 1892 році.В цей час він знайомиться з Іваном Франком і разом вони привертають міжнародну увагу до україністики. В цей час він знайомиться з Іваном Франком і разом вони привертають міжнародну увагу до україністики

4 березня 1917 в Києві засновується Українська Центральна Рада. 20(07) березня 1917 УЦР у Києві заочно обрала Грушевського головою (одностайно обраний 19(06) квітня 1917 на Всеукраїнському національному конгресі). Грушевський приєднався до Української партії соціалістів-революціонерів. Викликаний телеграмою, 26(13) березня він повертається із Москви до Києва. У Центральній Раді

Михайло Грушевський на військовому параді у Києві взимку 1917 р

Еміграція Грушевський - академік У березні 1919 емігрував до Чехословаччини. Жив у Празі, потім у Відні як представник закордонної делегації УПСР. Розгорнув широку публіцистичну й наукову діяльність. У березні 1919 емігрував до Чехословаччини. Жив у Празі, потім у Відні як представник закордонної делегації УПСР. Розгорнув широку публіцистичну й наукову діяльність. На еміграції Грушевський проводив роботу над великим науковим проектом — багатотомною «Історією української літератури». Перші томи цієї роботи були надруковані в 1923 р., останній, 6-й том, лишився в рукописі і був надрукований тільки у 1995 році. 1923 року був обраний академіком ВУАН. У березні 1924 року із сім'єю приїхав до Києва. Працював професором історії в Київському державному університеті. Був обраний академіком Всеукраїнської академії наук, керівником історико-філологічного відділу. З осені 1929 почався погром історичних установ, створених Грушевським. У листопаді-грудні 1929 сесія Ради ВУАН почала ліквідовувати комісії, якими керував Грушевський (остаточно ліквідувала 1933).Більшість співробітників і учнів Грушевського було заарештовано й заслано[4].7 березня 1931 року Грушевський переїхав до Москви.

Останні роки життя та смерть 23 березня 1931 року Грушевського заарештували як «керівника Українського націоналістичного центру», вигаданого чекістами. Коли він відмовився визнавати ті «свідчення», які з нього «вибили» слідчі погрозами ув'язнити його доньку Катерину, 5 січня 1933 року справу екс-голови Центральної Ради закрили зі зловісним, водночас, поясненням-вердиктом — з огляду на його смерть .Виконання цього вироку відтермінували до 25 листопада 1934 року, коли Грушевський справді помер у Кисловодську від сепсису через три дні після операції з видалення фурункула. Операцію цю провів головний лікар місцевої лікарні, котрий хірургом не був, перед цим він відмовив Грушевському в проханні бути прооперованим його давнім і перевіреним другом…Наприкінці 1934 року Грушевський відпочивав у одному з кисловодських санаторіїв і несподівано захворів на карбункул. Серце зупинилось о другій годині дня.

Дякую за увагу ^_^


Теги: Меличенко Діана, Грушевський
Навчальний предмет: Історія України
Переглядів/завантажень: 1107/219


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar