Головна » Історія України

Бій під Крутами

Бій під Крутами Виконала учениця 10 класу гр.ФМ-21 Політехнічного ліцею НТУУ «КПІ» Ходос Злата Вчитель: Міщенко С.І. Київ-2015

Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.

У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді.

Особливо вразило сучасників поховання юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і у кількості 27 людей були ними страчені.

Поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти».

На Аскольдовій могилі Поховали їх — Тридцять мучнів українців. Славних, молодих... На Аскольдовій могилі Український цвіт! — По кривавій по дорозі Нам іти у світ. На кого посміла знятись  Зрадника рука? — Квітне сонце, грає вітер  І Дніпро-ріка... На кого завзявся Каїн? Боже, покарай! — Понад все вони любили  Свій коханий край.   Вмерли в Новім Заповіті  З славою святих. — На Аскольдовій могилі Поховали їх. 1918

Хід бою

Коли близько 17 години зібралися усі українські підрозділи, з'ясувалося, що не вистачає однієї чоти студентів, що стояла найближче до станції (близько 30 осіб).

Відступаючи у сутінках, студенти втратили орієнтир та вийшли прямо на станцію Крути, вже зайняту червоногвардійцями. Червоний командир Єгор Попов наказав ліквідувати полонених.

За свідченнями очевидців, 27 студентів розстріляли. Учень 7-го класу Григорій Піпський зі Старосамбірщини перед розстрілом перший почав співати «Ще не вмерла Україна», і решта студентів підтримали спів.

Після розстрілу місцевим жителям деякий час забороняли ховати тіла померлих. Існує декілька версій, чому сталися трагічні події під Крутами. Звинувачували керівництво українських збройних сил.

Урочисте перепоховання студентів

Останні розвідки доводять, що командування армії УНР розуміло стратегічну важливість оборони бахмацького напряму.

Туди передбачалося відправити частину Гайдамацього кошу Слобідської України на чолі з Симоном Петлюрою, але ці плани зазнали краху через січневі події у Києві.

Пам’ять героям

Символічна могила і дерев'яний хрест крутян на Аскольдовій могилі у Києві (2012 року на цьому місці встановлено новий камінний хрест).

Акція пам'яті Героїв Крут, 29 січня 2011, Крути

Монумент битви під Крутами 1918 р. (автор Анатолій Гайдамака, 2006 р.) копія однієї з колон портику Червоного корпусу заввишки 10 метрів

Могила бійців на Лук'янівському цвинтарі

Дякую за увагу!


Теги: УНР, бій під Крутами, Ходос Злата
Навчальний предмет: Історія України
Переглядів/завантажень: 911/231


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar