Головна » Алгебра

Урок-подорож „По морях, океанах” для 6-го класу з теми „Координатна площина”

Мета:

  ─ ознайомити учнів із поняттям прямокутної системи координат;

  ─ сформувати навички зображення точок на координатній площині та знаходження координати точки;

  ─ розвивати логічне мислення учнів, виховувати охайність.

Обладнання:

           ─ комп’ютер;

           ─ мультимедійний проектор;

           ─ створена учителем презентація;

           ─ полотно з системою координат;

           ─ моделі парусника, літака;

           ─ кнопки;

           ─ маркери різних кольорів.

 

[9 - Ольга Андреевна Бельская]

 

Хід уроку

І. Організаційний етап.

 

Слайд 1.

   Щоб водити кораблі,

   В небо полетіти,

  Як багато треба знати,

  Як багато вміти.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми, мети та очікування результатів.

 

Слайд 2.

               Тема:Координатна площина

 

Учитель: Увага! Увага! На цьому уроці ми вирушаємо у подорож «По морях, океанах» до країни під назвою «Координатна площина».

 

(На дошці висить прямокутна система координат, на яку кріпляться фігури парусників).

Слайд 3.

 

Мета  подорожу:

                ─ ознайомитися  із  поняттям прямокутної системи координат;

                ─ сформуємо навички зображення точок на координатній площині

                    та знаходження координати точки;

               ─ будемо розвивати логічне мислення , виховувати охайність.

 

(Учитель знайомить дітей з метою уроку).

Учитель:

           Починаємо мандрувати.

           Як визначити наше початкове розташування?

           Де ми знаходимось?

 

Учні відповідають: Початок  прямокутної системи координат  (0;0).

 

(Учитель розташовує у точку (0;0) парусник).

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

 

Учитель: знаходимось ми, діти, на морі з назвою «Координатна площина». Його хазяйки – дві взаємно перпендикулярні прямі, які перетинаються в точці 0 – початку відліку, з вибраними на них напрямами й одиничним відрізом. Вони ділять площину на чотири частини, які починаються координатними чвертями. У хазяйок є діти – точки, які мають свої координати

Слайд 4.

Щоб адреси точок знати,

задають координати.

якщо точки на осі,

Їх адреси певні:

дійсні числа – геть усі,

додатні і від’ємні.

А якщо на площині

точку задавати,

повідомте пару чисел:

абсцису й ординату.

 

(Учитель пояснює, як знайти координати точки).

 

ІV. Застосування знань учнів під час розв’язування вправ.

 

Учитель:  спробуємо знайти координати нашого парусника, який рухається вперед. (Переставляючи фігурки парусника, знаходимо його координати).

Учитель: Увага!Попереду бачимо острів з координатами:

 

Слайд 5.

                   (0;1);(-3;4);(-5;-3);(3;-2)

 

(Малюнок острова вішає учитель на систему координат).

 

Учитель: Знаходимо його координати: південну, північну, західну та східну точки, висаджуємось на нього.

 

(Учні називають координати острова)

 

Учитель:І що ми бачимо? Назустріч наближається якийсь птах .А щоб дізнатися, який це птах, будуємо точки за координатами, і послідовно їх з’єднаємо.

 

Слайд 6.

                    (0;0), (1;1), (-3;1), (-2;3), (-3;3), (-4;6), (0;8), (2;5), (2;11),

                    (6;10), (3;9), (4;5), (3;0), (2;0), (1;-7), (3;-8), (0;-8), (0;0).

 

(Діти «ланцюжком» біля дошки будують координатні точки.

Всі інші діти виконують побудову у зошитах).

(Учитель з’єднає точки на прямокутній системі координат).

 

Учитель: який це птах прилетів на наш острів?

Діти: півник.

Учитель: А зараз спробуємо прогулятися  по острову та зробити фізичну хвилинку.

(Учитель проводить фізичну хвилинку):

 

                            Фізкультхвилинка

                                                       Час прийшов для відпочинку,

                                                       Проведемо фізкультхвилинку.

                                                       Раз! Два! Всі присіли.

                                                       Потім вгору підлетіли.

                                                       Дружно всі присіли, встали.

                                                       І руками помахали.

                                                       Три! Чотири! Нахилились.

                                                       Зі струмочка гарно вмились.

                                                       П’ять! Шість! Всі веселі.

                                                       Крутимось на каруселі.

                                                       А тепер всі руки в боки.

     Як зайчата скоки-скоки!

     Сім! Вісім! В потяг сіли,

                                                      Ніжками затупотіли.

          Дев’ять! Десять! Відпочили

 І за парти дружно сіли.

 

Учитель:серед дерев з’явився великий слон.

 

Слайд 7.

 

Учитель: діти,назвіть координати за допомогою яких утворився цей слон.

 

(Діти називають координатні точки -(0;0),(1;2);(2;1);(3;1) і т.д.)

 

Учитель: далі свою подорож продовжуємо на літаку, рухаючись по координатній площині. Починаючи з початкової точки відліку, знаходимо координати його місцезнаходження.

 

               (Діти називають початкову координатну точку(0;0)

 

Учитель: Дивимось у ілюмінатор: бачимо – на землі цілий ліс.

Слайд 8.

                             (0;2), (-5;0), (5;0), (0;2), (-4;2), (0;4), (4;2),

                             (-4;2), (0;4), (-3;4), (0;6), (3;4), (0;4).

 

 (Діти виконують побудову у зошитах).

(Учитель з’єднає точки на прямокутній системі координат).

 

Учитель: подивіться що ми отримали після побудови координат точок?

Діти: ялинку.

Учитель: наша подорож підходить до кінця,але ми повинні ще навчитися записувати імена точок площини. Знайдемо точки на координатній площині, прочитаємо їх та запишемо у зошитах.

Слайд 9.

                                     А(-3; 2,5), Y(-3;3), E(-2,5;0), X(-1;2),

C(1;2,5), D(3;2), F(2.5;0), G(0;-0,5), Z(3;-3)

 

(Учні виконують роботу в зошитах, учитель будує точки

на прямокутній системі координат).

 

Учитель:Наш літак повертається додому.

 

V. Підсумок уроку.

              (Вчитель підбиває підсумки уроку).

Учитель:

─ що на уроці було головним?

─ що на уроці було цікавим?

─ чому ми сьогодні навчалися?

─ у яких іграх використовуються знання про координатну площину?

 

(Діти дають відповіді приклади: шахи, шашки, морський бій).

 

Учитель: на цьому наша подорож підійшла до завершення.

 

Література:

Бевз Г.П. Римована математика. – Х.: Вид. група «Основа», 2012.

Парфіло Н.С. Віночок здоров’я. – Х.: Вид. група «Основа», 2012, № 12.


Теги: Абашина І.А., координатна площина
Навчальний предмет: Алгебра
Переглядів/завантажень: 644/206


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar