Головна » Алгебра

Розв’язування діофантових рівнянь. Урок із математики для 7-8 класу

Діофантові рівняння займають особливе місце серед різних типів рівнянь. Робота має на меті ознайомити учнів 7-8 класів з діофантовими рівняннями та способами їх розв’язування. Водночас вони не являються  програмною темою шкільного курсу математики. Найчастіше вони зустрічаються в ролі завдань математичних олімпіад. Ознайомити учнів з діофантовими рівняннями та різними способами їх розв’язування, можна  на факультативних заняттях чи на засіданнях математичного гуртка. Кожен спосіб супроводжується теоретичним обґрунтуванням, прикладами розв’язаних задач та задачами для самостійного розв’язування.

Деякі історичні відомості

Рівняння виду , де - многочлен декількох змінних з цілими коефіцієнтами для яких потрібно знайти цілі розв’язки, називають діофантовими рівняннями. Названі вони ім’ям грецького математика Діофанта, який жив у ІІІ столітті н.е. Його книга «Арифметика» містила 189 задач з цілими числами, для кожної з яких наводилося один або декілька розв’язків.

Розв’язати діофантове рівняння означає:

з’ясувати, чи має рівняння хоча б один ненульовий розв’язок в цілих числах;
якщо рівняння має розв’язок в цілих числах, то з’ясувати скінченна чи нескінченна множина його розв’язків;
знайти всі цілі розв’язки рівняння.

Лінійні діофантові рівняння виду навчились розв’язувати ще до Діофанта.

Стародавні греки знали, що якщо це рівняння має один цілий розв’язок , то його буде задовольняти нескінченна множина пар  виду , де  - будь яке ціле число.

         Математики Стародавньої Греції та Стародавньої Індії знали методи розв’язання деяких рівнянь другого степеня виду . Зокрема їм були відомі всі піфагорові трійки натуральних чисел , що задовольняють рівняння . Всі трійки взаємно простих піфагорових чисел стародавні математики знаходили за формулами ,  - натуральні числа причому .

В 20 роки ХХ століття англійський математик Морделл висунув гіпотезу, що рівняння більш високого степеня, ніж третього, можуть мати лише скінченне число цілих розв’язків. Ця гіпотеза була в 1983 році доведена голландським математиком Фалтінгсом.

Особливе місце серед діофантових рівнянь займає рівняння , де - натуральне число. Французький математик П’єр Ферма довів, що при  рівняння не має розв’язків в натуральних числах .

Діофантові рівняння першого степеня

Рівняння виду де  - числа, а - змінні, називають діофантовим рівнянням першого степеня з двома змінними. Для розв’язання рівняння застосовують наступні теореми.

         Теорема1. Якщо  - взаємно прості числа, то для будь якого цілого , рівняння має хоча б  один розв’язок в цілих числах.

Теорема2. Якщо мають спільний натуральний дільник , а ціле число  не ділиться на , то рівняння не має розв’язків в цілих числах.

Теорема3. Якщо взаємно прості числа, то рівняння  має нескінченну кількість розв’язків, які знаходять за формулами , де  - будь який цілий розв’язок даного рівняння, .

Частинний розв’язок  можна знайти підбором, для малих , а у випадку коли числа  великі, то користуємось наступною теоремою.

Теорема4.  НСД( )  може бути записаний у вигляді , де  цілі числа.

 знаходимо за алгоритмом Евкліда.

Розв’язати в цілих числах рівняння.

 

Метод розгляду остач

Метод розгляду остач при діленні на деяке число як правило можна використовувати лише для доведення того, що дане рівняння не має розв’язків в цілих числах.

Розв’язати в цілих числах рівняння:

1.

Розв’язання.

Запишемо рівняння у вигляді , отже  повинно ділитися на 7, тобто  при діленні на 7 повинно давати остачу 3. Однак  при діленні на 7 може давати остачі . Отже, рівняння не має розв’язків в цілих числах.

Відповідь: не має розв’язків в цілих числах

2.

Розв’язання:

Залишками від ділення квадратів цілих чисел на 4 можуть бути лише 0 або 1, отже, різниця квадратів  при діленні на 4  може давати задишка 0 або , з іншого боку залишок від ділення 402 на 4 дорівнює 2. Отже, дане рівняння не має розв’язків в цілих числах.

Відповідь: не має розв’язків в цілих числах

3. Довести, що рівняння  не має розв’язків в цілих числах.

Розв’язання:

Знайдемо залишки від ділення на 4.

[*]       при діленні на 4 дає остачі 0 або 1, тоді  дає остачі 0 або 2.

[*]       при діленні на 4 дає остачі 0 або 1, тоді дає остачі 0 або 1.

Різниця  при діленні на 4 дає остачі 0,1,2, а 7 при діленні на 4 дає остачу 3. Тобто рівняння не має розв’язків в цілих числах.

Відповідь: не має розв’язків в цілих числах.


Теги: рівняння, Шулежко В.М.
Навчальний предмет: Алгебра
Переглядів/завантажень: 898/170


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar