Головна » Алгебра

Подорож у країну знань за темою „Рівняння”

Мета. Сприяти формуванню в учнів навичок розв’язування рівнянь та задач на  складання рівнянь, удосконаленню навичок самостійної діяльності учнів, розвитку критичного і логічного мислення, уваги, пам’яті учнів. Продовжувати вдосконалювати навички роботи в групі. Виховувати всебічно розвинуту особистість, її активну життєву позицію, вміння радіти всьому досягнутому. Формувати інтерес до вивчення математики.

Тип уроку. Формування практичних вмінь та навичок.

Форма проведення. Урок-подорож.

Обладнання. Роздаткові картки із завданнями, букви на магнітах, комп’ютер, бланки самооцінювання, кросворд.

Очікувані результати. Учні вміють розв’язувати рівняння та вказувати ті, що не мають коренів. Складати рівняння до задач.

                                                     ХІД УРОКУ

Девіз уроку. Математика вчить мислити й разом з тим вселяє віру в безмежні сили людського розуму. Вона виховує волю, характер. 

                                                                        В.О. Сухомлинський

                                                      (видатний український педагог, вчений)

І. Організаційний момент (підготовка до подорожі)

1. Виконання домашнього завдання (доповідають консультанти).

2. Підпис бланку самооцінювання. 

          ІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми та мети уроку

Учитель. Ми завершили вивчення теми «Рівняння». Сьогодні на уроці ми здійснимо подорож по темі «Рівняння», ви зможете показати знання, вміння й навички щодо розв’язування рівнянь та використання рівнянь для розв’язування задач. Я впевнена, що ми всі отримаємо задоволення від спільної праці.

         Девіз уроку, наш девіз «Я, ти, він, вона – разом здобудемо знання».

         ІІІ. Актуалізація опорних знань

Перша зупинка «Рівняння». Завдання від Поспішайки (фронтальна робота). (3б)

Коли так буває?

а) 85+х=85-х; х+100=100-х;

          б) 240-х=х;     300-у=у.

             2. Гімнастика для розуму.

           Серед даних рівнянь вкажіть ті, що не мають коренів:

           а) 9х+1=19;   б) 8х+3=8х+7;   в) 9-х=11-х;   г) |х|=10; д) |х|+5=0.

             3. Встановіть відповідність між рівняннями та їх розв’язками:

           а) 5х=-45;                                      1) 15;

           б) -7+х=0;                                      2) -9;

            в)  х=5;                                         3) -2;

            г) 6:х=-3.                                       4) 7.

             4. При якому значенні а рівняння ах=-9:

           1. має корінь, що дорівнює -3; (а=3)

           2. не має коренів; (а=0)

           3. має додатний корінь. (а<0)

         IV.Узагальнення та систематизація знань

Друга зупинка. Гра «Поле чудес» (робота в групах). (3б)

«Життя – це бажання досягти успіху»

Групи отримують конверти із завданнями.

Група 1.  Розв’язати рівняння:

7-х=10;                  (х=-3)                                                                        Д
0,7х=7;                   (х=10)                                                                       О
-4х=1/7                   (х=-1/28)                                                                   С
1,3х=54+х;             (х=180)                                                                      Я
3х-8=х+6;               (х=7)                                                                          Г
1,2х+1=1-х;            (х=0)                                                                          Т
3х+5=2 (х+1)+11.  (х=8)                                                                          И

Група 2. Розв’язати рівняння:

6х=-42;                   (х=-7)                                                                        У
-1,5+х=6;                (х=7,5)                                                                      С
5-у=6;                      (у=-1)                                                                       П
7=6+0,2х;                (х=5)                                                                         І
7а-10=1-4а;              (а=1)                                                                        Х
15 (х+2)+30=12х.   (х=-20)                                                                      У

Група 3. Розв’язати рівняння: 

5х=-60;                       (х=-12)                                                                  Ж
-9+х=-3;                      (х=6)                                                                     И
х/3=12;                        (х=36)                                                                   Т
12х-1=35;                    (х=3)                                                                     Т
2х+9=13-х;                  (х=4/3)                                                                  Я
1,7-0,3х=2+1,7х;          (х=-0,15)                                                               -
0,8х+14=2-1,6х;           (х=-5)                                                                  Ц
3х-1-(х+3)=1.               (х=2,5)                                                                 Е

Група 4. Розв’язати рівняння:

-10х=8;                         (х=-0,8)                                                                Б
-0,5+х=1,2;                   (х=1,7)                                                                 А
2y/3=9;                          (у=13,5)                                                              Ж
–х+4=47;                       (х=-43)                                                                А
14-у=19-11у;                 (у=0,5)                                                                Н
0,5х+11=4-3х;               (х=-2)                                                                  Н
6(1+5х)=5(1+6х).         (коренів не має)                                                  Я

Третя зупинка «Творча».  Кросворд «Леонардо да Вінчі» (3б)

 

1.     До обох частин рівняння можна додати одне й те саме … (число)

2.     Значення невідомого, при якому рівняння перетворюється в правильну рівність називають …. (коренем)

3.     Знайти всі корені рівняння або показати, що їх не має – це означає … (розв’язати)

4.     Рівність, яка містить невідомі числа, позначені буквами – це … (рівняння)

5.     Корінь рівняння х+5=7 (два)

6.     Будь-який доданок можна перенести з однієї частини рівняння в іншу, змінивши його знак на … (протилежний)

7.     7-8.   Обидві частини рівняння можна … (поділити) або … (помножити) на одне й те саме число, відмінне від нуля

8.     Корінь рівняння 2х+9=х+10 (один)

9.     Корінь рівняння -3х=-36 (дванадцять)

10.         Корінь рівняння х=6 (вісімнадцять)

11.         Корінь рівняння (с-8):2=0 (вісім)

12.         Корінь рівняння 3,27х=0 (нуль)

13.         Корінь рівняння х:1/2=8 (чотири)

14.         Корінь рівняння 3у+1=2у+8 (сім)

 

3.     Четверта зупинка «Історична». Комп’ютерна презентація (від англ.слова, що означає «знайомити») життя та діяльності Леонардо да Вінчі.

4.                П’ята зупинка «Розважальна». Фокус

Задумайте число. Додайте до нього число 5. Тепер від результату відніміть 2. А тепер додайте 7. Яке число ти отримав? (Називаю число, що було задумане…-10=число). В чому ж фокус?

Розв’язання. Нехай задумане число х.

Рівняння: х+5-2+7=?, х+10=?, х=?-10

5.     Шоста зупинка «Практична». Рівняння навколо нас (3б)

Керівники груп беруть один з конвертів, в якому задача, що зустрічається в геометрії, професійній діяльності, українському фольклорі, побуті.

Задача 1. Присадибна ділянка має форму прямокутника, периметр якого дорівнює 40см, а його довжина в 3 рази більша ширини. Знайти площу ділянки.

Задача 2.  За 2 години руху за течією і 3 години – проти течії катер пройшов відстань 87 км. Яка швидкість течії, якщо власна швидкість катера 18 км/год?

Задача 3.  Летіли гуси, а на зустріч їм гусак:

                  «Здрастуйте, сто гусей,» - каже.

-         «Нас не сто. А щоб було сто, треба ще стільки та два рази по стільки і ще чотири».

Скільки летіло гусей?

Задача 4. Для виготовлення квіткової суміші використовують 4 частини дернової землі, 2 частини листової землі, 1 частину річкового піску. Скільки кілограмів землі кожного виду необхідно взяти, щоб одержати 35кг суміші?

1.     Один учень зачитує умову задачі.

2.     Другий – оформлює розв’язання задачі на дошці.

3.     Третій – зачитує алгоритм розв’язання задачі.

V. Сьома зупинка «Мої враження». Підбиття підсумків уроку

1. Листи самооцінювання здаються вчителеві.

 

Бланк

оцінювання участі __________________ в роботі на уроці математики

Перша зупинка «Рівняння» (3б)

Друга зупинка «Поле чудес» (3б)

Третя зупинка «Творча» (3б)

Шоста зупинка «Практична» (3б)

 

Підсумкова оцінка

 

2. Чи досягли ми поставленої мети?

3. Що сподобалося під час уроку?

4. Оголошення оцінок.

VI. Домашнє завдання

Скласти казку на тему: «У царстві рівнянь» чи кросворд.

Рівняння – це думок активність,

це інтелекту боротьба.

То ж будьте творчими,

активно розвивайтесь.

Але з рівняннями, прошу,

не розлучайтесь.

Вони послужать вам ще

і в майбутньому.

 

Література.

1.        Бурда М.І. Математика. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів 5-12 класи. Київ, Ірпінь: 2005.

2.     Мерзляк А.Г., Полонський В.Б. Збірник задач і завдань для тематичного оцінювання з математики для 6 класу. Харків «Гімназія»: 2007.

3.     Кухар В.М., Барничка Ю.Ю. Цікава математика у 4 і 5 класах. Київ: 1975.


Теги: Фисина Л.Т., рівняння
Навчальний предмет: Алгебра
Переглядів/завантажень: 583/161


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar